• Посилання скопійовано

Первинні документи з продажу-купівлі програмної продукції

Якими первинними документами оформляти купівлю-продаж програмної продукції, яка надалі продаватиметься кінцевим споживачам через ПРРО, та на яких рахунках відображати доходи від продажу? Чи має значення облік доходів і витрат та первинні документи на право користування пільгою за пп. 26-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?

Первинні документи

Нормативними документам не встановлено форми первинних документів, якими має оформлятися передача програмної продукції під час її продажу.

Тому сторони (продавець та покупець) вирішують це питання самостійно. Таку передачу може бути оформлено звичайною видатковою накладною, або актом приймання-передачі, у формі, самостійно створеній підприємством. Такий самостійно створений акт повинен містити обов’язкові реквізити первинного документа, згідно з ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік.

Зрозуміло, що в такому первинному документі повинна зазначатися, серед іншого назва продукції, одиниця виміру, кількість, ціна, сума і загальна вартість.

Поряд з цим, має бути договір постачання, чи купівлі-продажу, чи ліцензійний договір. 

 

Бухгалтерський облік доходів і витрат

З точки зору бухгалтерського обліку підприємство продає товари. А тому доходи від такого продажу відображаються на субрахунку 702 «Дохід від реалізації товарів», собівартість проданої продукції на субрахунку 902 «Собівартість реалізованих товарів».

Чи має значення облік доходів і витрат та первинні документи на право користування пільгою за п. 26-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ.

Ні, не має.

Згідно з п. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з абз. 2 - 7 пп. 14.1.225 ПКУ.

До програмної продукції відносяться:

 • результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів та доступу до них;
 • примірники (копії, екземпляри) комп’ютерних програм, їх частин, компонентів у матеріальній та/або електронній формі, у тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп’ютерної програми та/або їх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп’ютерної програми чи в іншій формі;
 • будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп’ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;
 • криптографічні засоби захисту інформації.

Не вважаються роялті платежі, отримані:

 • як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);
 • за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);
 • за придбання речей (у тому числі носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об’єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, у користування, володіння та/або розпорядження особи;
 • за передачу прав на об’єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об’єкт права інтелектуальної власності надають право особі, яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов’язковим згідно із законодавством України;
 • за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем.

Як бачимо, в п. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ немає такої умови, як вид первинного документа чи порядок обліку доходів, витрат. Якщо постачаються об’єкти, наведені в цьому пункті, то незалежно від порядку їх відображення в бухгалтерському обліку і незалежно від того, яким документом оформлено постачання, така операція звільнятиметься від оподаткування ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

 • Starlink для військового підрозділу: документальне оформлення
  Для працівника, який воює, і його підрозділу компанія придбала систему Starlink. Як документально правильно оформити передачу і передати право користування (щомісячна абонплата за користування системи)?
  25.10.202333
 • Коли можна знищити первинні документи?
  За який період ТОВ, яке займається роздрібною торгівлею, може знищувати первинні документи, якщо податкова перевірка була за 3 квартал включно 2022 року, та яка процедура знищення документів?
  16.10.20231 5122
 • Перевантаження товару: як оформити ТТН?
  Постачальник (Київ) відвантажує товар покупцеві (Запоріжжя). Передача товару буде на середині шляху (Полтава) з авто постачальника в авто покупця. Далі з авто покупця товар доставлятиметься різним клієнтам. Як оформити ТТН?
  19.09.2023121
 • Пільга по сплаті земельного податку фізособою: які документи?
  ФОП на ЄП ІІ групи має 4 неповнолітніх дітей. Чи має він право на пільгу по сплаті за земельний податок з фізосіб? Якщо так, то які документи потрібно подати і чи можна це зробити через Електронний кабінет?
  29.08.202352
 • ТТН для перевізника субпідрядника
  Підприємство уклало договір з експедитором «А» на перевезення вантажу. Але в отриманій ТТН перевізником вказано експедитор «Б», якого за окремим договором найняв для виконання роботи експедитор «А», з яким у підприємства немає договору. Підприємство платитиме експедитору «А», а останній заплатить «Б». Як правильно заповнити ТТН?
  23.08.2023536