• Посилання скопійовано

Ідентифікація покупця у видатковій накладній при продажу продукції через інтернет

Підприємство продає власну продукцією через свій інтернет- магазин. Розрахунки за товар проводяться: шляхом переказу коштів на р/р підприємства; карткою через інтернет; через "Нову пошту" та службу доставки "МІСТ ЕКСПРЕС" (при отриманні). Видаткова накладна з підписом покупця не повертається. Як в цьому випадку ідентифікувати покупця, щоб запобігти порушенням?

Видаткова накладна – це первинний документ, що підтверджує факт постачання товарів (товарно- матеріальних цінностей), як правило, від постачальника (продавця) до покупця.

Вимоги до видаткової накладної такі, як і до будь-якого іншого первинного документу. Згідно з ст. 9 Закону про бухоблік, первинний документ повинен містити, зокрема, особистий підпис та інші дані, які дають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь в здійсненні госпоперації. Несуттєві недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, і містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складений документ, зміст і обсяг господарської операції тощо.

ДФС у Харківській області у листі від 26.05.2017 р. №387/ІПК/20-40-14-10-17 зазначила, що якщо доставка товару здійснюється поштою за умови післяплати, то в момент отримання товару на поштовому відділенні покупець вносить кошти для перерахування на банківський рахунок продавця. Відповідний документ, що підтверджує факт оплати товару, у цьому випадку зобов'язане видавати поштове відділення. Документом, що свідчить про отримання того або іншого товару, буде видаткова накладна продавця, вкладена продавцем у посилку.

Факт постачання товару покупцю можна підтвердити також експрес-накладною, квитанцією, чеком, тощо, які видає Нова пошта, особливо, якщо вона містить всі необхідні реквізити первинного документу. Про те, що експрес-накладні "Нової пошти" підтверджують факт постачання і товару, і послуг з його перевезення визнано, зокрема, в ухвалах Харківського апеляційного адмінсуду від 17.05.2016 р. по справі №818/13/16 (ухвалі ВАСУ від 16.05.2017 р. №ДК800/27543/16) та Львівського апеляційного адмінсуду від 23.03.2017 р. по справі №876/9009/16.

Отже, наявність або відсутність первинних документів, так само як і помилки в їх оформленні, не є підставою для невизнання господарської операції, якщо є і інші документи, що підтверджують рух такого товару. Тому підприємству, у випадку претензії з боку податкової, потрібно бути готовим доводити факт здійснення реальної операції. 

Оплата за придбані товари підтверджується банківськими виписками та прибутковими касовими документами, які містять реквізити первинного документу, у тому числі відомості про продавця: прізвище, ініціали та особистий підпис фізичної особи — покупця. Крім того, чинне законодавство не передбачає обов’язку зазначення у видатковій накладній ідентифікаційного коду чи номера телефону фізичної особи — покупця.

Щодо того, що з "Нової пошти" не повертаються видаткові накладні, які підтверджують ідентифікацію покупця, зазначимо, що на думку суду, викладеної в Постанові ВСУ від 05.11.2019 р. у справі №813/1923/16, твердження податкового органу про вчинення продажу товару неідентифікованим фізичним особам є необґрунтованими, а тому висновок про те, що реалізація такого товару не пов’язана з господарською діяльністю, є безпідставною.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є ТТН підтверджуючим документом для товарного обліку або документом, що підтверджує походження товару?
    ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару
    14.07.20253162
  • Оформлення передачі готової продукції з давальницької сировини
    Ми як виконавець надали послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини замовника. З замовником підписано акт виконаних робіт на вартість послуг з переробки та звіт про використання сировини. Чи потрібно додатково оформлювати акт приймання-передачі на готову продукцію? Яку ціну вказувати в цьому акті? Як правильно заповнити ТТН при перевезенні цієї продукції? Яку ціну зазначати в ній: вартість послуги, вартість продукції, чи не вказувати ціну взагалі?
    11.07.202572
  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025919
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251912
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025566