• Посилання скопійовано

Подарунок від засновника без підтверджуючих документів: як оформити документально?

Засновник (він же директор ТОВ) бажає подарувати підприємству ноутбук. Які підтверджуючі документи про право власності повинен надати засновник? Чи потрібно укладати договір? Як визначити справедливу вартість?

З погляду ЦКУ, подарунок оформлюється договором дарування, який врегульовано нормами глави 55 ЦКУ. Відповідно до ст. 717 ЦКУ, за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. Юридичні особи також можуть бути сторонами договору дарування, про що говорить ч. 1 ст. 720 ЦКУ.

Форма договору дарування визначена у ст. 719 ЦКУ. При даруванні речей особистого користування та побутового призначення договір дарування укладається усно, а якщо рухома річ, що дарується, має особливу цінність, договір укладається у письмовій формі (передання такої речі за усним договором є правомірним, якщо суд не встановить, що обдаровуваний заволодів нею незаконно).

За фактом передання подарунка оформляється акт приймання-передачі подарунка, видаткова накладна, акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів за формою №ОЗ-1 тощо.

Таким чином, засновник може передати у дарунок ноутбук без наявності підтверджуючих документів на його придбання. Тобто вимагати від засновника документів, що підтверджують право власності на такий ноутбук не потрібно. Особисті речі – це товари, нові і такі, що були у вжитку, призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб фізичної особи. Оскільки ноутбук цілком підпадає під ознаку речі особистого користування, то вважаємо, що договір його дарування від засновника підприємству може бути укладений в усній формі. Однак, для уникнення ризиків трактування такої передачі як продаж (з відповідним нарахування ПДФО та ВЗ) все ж таки радимо укласти з засновником письмовий договір на дарування ноутбука (в якому зазначити, що річ передається безоплатно). Крім цього, як було зазначено вище, необхідно скласти первинний документ на таку передачу.

Поміж тим у договорі на дарування засновник може довідково вказати вартість такого дарунку, яка, наприклад, відповідає ринковій ціні на нього, що буде додатковим підтвердженням його справедливої ціни, про яку ми поговоримо далі.

 

Справедлива вартість

Справедлива  вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити  зобов'язання  за  звичайних  умов на певну дату (П(С)БО 7 та 19).

При цьому, відсутня законодавчо затверджена методика визначення справедливої вартості. Тому в даному випадку підприємству слід користуватись власною оцінкою такого активу, яка має базуватись на вартості, яку б підприємство могло б отримати, якщо б продало такий актив. Зокрема, можуть бути використана або інформація з магазинів щодо вартості такого активу, за умови того, що він є новим. У тому ж разі, якщо актив вже був у використанні певний час, його вартість, на нашу думку, слід оцінювати, наприклад, виходячи з інформації на безкоштовних дошках оголошень, або інших джерелах, які могли б дати змогу оцінити суму коштів, які підприємство теоретично отримало б від його продажу.

Тобто справедлива вартість, це не вартість цього активу, що підтверджується документально, а очікувана (розрахункова) сума коштів яка б могла бути отримана від продажу такого активу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025804
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251612
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025537
  • Заповнення ваги в ТТН для вантажу з великою номенклатурою: правила та наслідки
    Чи обов'язково у товарно-транспортній накладній заповнювати вагу брутто для кожної номенклатурної позиції, якщо їхня кількість значна (50-100 позицій запчастин)? Чи достатньо вказати лише загальну вагу? Які можуть бути наслідки за порушення?
    12.06.2025133
  • Порядок підписання ТТН: вантажовідправник та фактичне місце відвантаження
    Товар відвантажується зі складу іншої компанії (відповідальне зберігання). У ТТН вантажовідправником зазначено компанію-зберігача, але підпис ставить представник власника товару, який фактично здійснює відвантаження. Наскільки коректним є таке оформлення товаросупровідного документа і які податкові ризики це може створювати для сторін?
    11.06.20258532