• Посилання скопійовано

Первинні документи при постачанні товару за посередницькими договорами

На кого постачальнику слід виписати накладну (первинні документи) у випадку придбання товару за посередницьким договором?

За умовами запитання посередник здійснює придбання товару для комітента (якщо укладено договір комісії) або придбаває товар для довірителя (якщо посередницьким договором є договір доручення).

Договір доручення відрізняється від схожого з ним договору комісії тим, що в договорі доручення повірений діє як представник — тобто виступає від імені довірителя, а в договорі комісії комісіонер виступає від свого імені (тобто відбувається заміна сторони). При вчиненні угод на підставі договору доручення довіритель завжди відомий, а при вчиненні угод за договором комісії — комітент може бути невідомий, адже замість нього стороною в укладеній угоді виступає комісіонер. 

За договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя (дод див гл. 68 ЦКУ).

За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (дод див гл. 69 ЦКУ).

Зверніть увагу, повірений, і комісіонер діють не за власний рахунок, а за рахунок довірителя (комітента). 

Майно, придбане комісіонером за рахунок комітента, є власністю комітента! Тож, майно (договір комісії на купівлю товарів, за яким комісіонер зобов'язується придбати майно за дорученням і за рахунок коштів комітента), буде власністю комітента. Але, комісіонер відповідає перед комітентом за втрату, недостачу або пошкодження майна комітента. Тому витрати, понесені комісіонером у зв'язку зі збереженням майна комітента, є його власними витратами, пов'язаними із наданням комісійних послуг за договором комісії. Такі витрати не компенсуються комітентом. 

Комісіонер укладає угоди на користь комітента з третіми особами, в яких він, виступаючи від власного імені, вчиняє дії, спрямовані на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, тобто набуває зобов'язань за укладеними з третіми особами угодами (договорами) саме для себе, а не для комітента (ст. 202 ЦКУ). На відміну від договору доручення, де правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя (ч. 1 ст. 1000 ЦКУ). Також у договорі доручення можуть бути встановлені строк дії такого доручення та (або) територія, у межах якої є чинним виключне право повіреного (ч. 2 ст. 1000 ЦКУ).

Договір комісії також відрізняється від договору доручення за такими ознаками:

1) коло юридичних дій, які вчиняє повірений за договором доручення, дещо ширше від кола дій комісіонера — останній може вчиняти один або кілька правочинів, визначених договором комісії;

2) для підтвердження права діяти від імені довірителя повіреному видається довіреність, комісіонеру вона не потрібна, адже в договорах з третіми особами він виступає від власного імені.

Договір доручення. Повірений зобов'язаний (ст. 1006 ЦКУ):

- повідомляти довірителеві на його вимогу всі відомості про хід виконання його доручення;

- після виконання доручення або в разі припинення договору доручення до його виконання негайно повернути довірителеві довіреність, строк якої не закінчився, і надати звіт про виконання доручення та виправдні документи, якщо це вимагається за умовами договору та характером доручення;

- негайно передати довірителеві все одержане у зв'язку з виконанням доручення.

Договір комісії. Після того як комісіонер вчинив передбачений у договорі правочин на користь комітента, він зобов'язаний  (ст. 1022 ЦКУ):

- надати комітентові звіт і передати йому все одержане майно за договором комісії. Звіт вважається прийнятим комітентом, якщо останній не повідомив про заперечення щодо звіту протягом 30-ти днів.

Тож за посередницькими договорами, звіт посередника є підтвердженням виконання договору, а акт наданих послуг буде підтверджувати суму винагороди.

Слід зауважити, що встановленої форми звіту за посередницькими договорами не має. Тому зміст та строк подання звіту встановлюється безпосередньо договором. Проте, враховуючи, що  СГ повинен відображати господарські операції на підставі первинних документів перелік інформації у звіті повинен відповідати формі первинного документу. Зокрема у звіті слід передбачити обов’язкові реквізити перелік яких наводиться у ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення №88 такі як:

- відомості про виконання договору: номенклатура придбаного товару, його кількість та вартість;

- дату придбання товарів;

- розмір комісійної винагороди, якщо акт наданих послуг не складається окремо;

- сума витрат, що підлягають відшкодуванню (за угодою сторін до звіту додаються копії документів, що підтверджують витрати). Враховуючи, що за посередницьким договором посередник здійсню виконання договору за рахунок комітента або довірителя, документи на купівлю товару, інші первинні документи, повинні підтверджувати всі понесені витрати (чеки, рахунки-фактури, акти наданих послуг тощо). 

Слід пам’ятати, що операції в рамках договору доручення виконуються не тільки за кошти довірителя, але й від його імені. Тому після виконання договору доручення повірений повинен передати довірителеві оригінали первинних документів, а копії залишити у себе.

За договором комісії, комісіонер не зобов’язаний надавати комітенту оригінали документів пов’язаних з придбанням товару, тому що комісіонер вчиняє правочин від свого імені. Оригінали залишаються у комісіонера і лише по домовленості сторін, останній може надати копії первинних документів комітентові. 

Враховуючи цю відмінність сторони ще при укладанні посередницького договору повинні врахувати ці моменти.

Сума винагороди посередника відображається на субрахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг», за умови що надання таких послуг є основним видом діяльності посередника. З іншої сторони коректно суму винагороди відображати на субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності». 

Облік товарно-матеріальних цінностей, які надійшли посереднику від третіх осіб при виконанні договору ведеться на позабалансовому рахунку 025 "Матеріальні цінності довірителя". Аналітичний облік ведеться за назвою товарно-матеріальних цінностей, місцезнаходженням і довірителями (комітентами).

 

 

 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є ТТН підтверджуючим документом для товарного обліку або документом, що підтверджує походження товару?
    ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару
    14.07.2025272
  • Оформлення передачі готової продукції з давальницької сировини
    Ми як виконавець надали послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини замовника. З замовником підписано акт виконаних робіт на вартість послуг з переробки та звіт про використання сировини. Чи потрібно додатково оформлювати акт приймання-передачі на готову продукцію? Яку ціну вказувати в цьому акті? Як правильно заповнити ТТН при перевезенні цієї продукції? Яку ціну зазначати в ній: вартість послуги, вартість продукції, чи не вказувати ціну взагалі?
    11.07.202533
  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025899
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251832
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025562