• Посилання скопійовано

Чи можна складати два різні акти наданих послуг з оренди держмайна за одним договором?

Орендар звернувся до балансоутримувача щодо розбивки орендної плати на дві частини: одна, що відповідає орендній платі за користування приміщенням їдальні, друга – площі приміщення для цілей надання освітніх послуг. Чи не буде суперечити чинному законодавству складання двох різних актів наданих послуг з оренди держмайна?

Запитання:

За договором оренди, який укладений між ФДМУ (орендодавець) та Приватним учбовим закладом (орендар), установа є балансоутримувачем. Предметом договору є надання в оренду приміщень: 380 кв.м – для розміщення шкільної їдальні, 1600 кв.м – для розміщення учбового закладу (ці приміщення розташовані в окремих будівлях). При цьому вартість орендної плати за базовий місяць визначена у розмірі 125000 грн (без ПДВ). Частка балансоутримувача складає 30%. Договором не передбачена кількість актів наданих послуг, тому щомісяця балансоутримувачем складається один акт на загальну суму орендної плати. Проте орендар звернувся до балансоутримувача з проханням про розбивку орендної плати на дві частини: одна, що відповідає орендній платі за користування приміщенням їдальні, друга - відповідає площі, яка використовується для цілей надання освітніх послуг. При цьому орендар зазначає, що можливість коректного розподілення вартості послуг підтверджується додатком до договору «Розрахунком плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна», у якому зазначено, що орендна плата за базовий місяць складається з двох частин: 16 000 грн – щодо приміщення площею 380 кв.м; 109 000 грн – щодо приміщення площею 1600 кв.м. Чи не буде суперечити чинному законодавству складання двох різних актів наданих послуг з оренди державного майна?

 

Відповідь:

Майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, регулює Закон №157, який набув чинності з 27.12.2019 р. та введено в дію з 01.02.2020 р.

При цьому в п. 2 Прикінцевих та перехідних положеннях Закону №157 зазначено, що договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом.

Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності Законом №157, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.

До набрання чинності Законом №157 був чинним Закон №2269.

Відповідно до ст. 10 Закону №2269, об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації), термін, на який укладається договір оренди, орендна плата з урахуванням її індексації тощо є істотними умовами договору оренди.

Слід зазначити, що як і раніше, нормами ч. 1 ст. 16 Закону №157 передбачено, що договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується:

  • Кабінетом Міністрів України – щодо майна державної власності;
  • представницькими органами місцевого самоврядування – щодо майна комунальної власності.

Відповідно до п. 4 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу №786, орендна плата розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку орендної плати - останній місяць, за який визначено індекс інфляції, яка фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за базовий місяць оренди розраховується розмір орендної плати за перший та наступні місяці оренди.

Господарська операція в абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про бухоблік визначена як дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи (ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік).

Отже, чинним законодавством не передбачено складання декількох первинних документів на одну господарську операцію за одним договором. При цьому до первинного документу можуть додаватися інші документи, передбачені чинним законодавством або договором (витяги, розрахунки, квитанції, рахунки тощо, у яких можна навести додаткову інформацію щодо частин орендної плати).

Тому вимоги орендаря щодо надання йому двох актів надання послуг оренди з розбивкою орендної плати на дві частини: одна, що відповідає орендній платі за користування приміщенням їдальні, друга – відповідає площі, яка використовується для цілей надання освітніх послуг, безпідставні.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    03.04.202535
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    03.04.2025668
  • Як платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів?
    Повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до ДПС за основним місцем обліку платника податків – в е-вигляді в меню «Листування з ДПС» ; або будь-якого діючого ЦОП – на паперових носіях
    28.03.202531
  • Чи використовують факсиміле при оформленні первинних документів, які є підставою для податкового обліку?
    Використання факсимільного відтворення підпису при оформленні первинних документів за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів, не порушує законодавства, крім первинних документів, де воно не передбачено
    27.03.20251 7742
  • Оформлення ТТН при заміні водія
    Під час перевезення вантажу відбулася заміна водія: спочатку перший водій здійснював транспортування майже до місця призначення, після чого його замінив інший водій, який доставив і вивантажив товар. Чи потрібно оформлювати нову товарно-транспортну накладну при заміні водія під час перевезення вантажу? Чи достатньо внести зміни до наявної ТТН при зміні водія транспортного засобу?
    27.03.2025753