• Посилання скопійовано

Оформлення первинних документів при наданні послуг та продажу товарів бюджетним установам

Приватне підприємство на загальній системі продає автозапчастини та надає послуги з ремонту та обслуговування автомобілів. Почали роботу з бюджетними установами, які вимагають «специфічні» первині документи (дефектні акти, акт-прийому передачі), замість видаткових накладних на товар та акт виконаних робіт на послуги. Як в цьому випадку складати ПН?

Законом не регламентовані обов’язкові форми первинних документів, які можуть використовувати у своїй діяльності підприємства приватної власності.

Згідно з абз. 11 ст. 1 Закону про бухоблік, первинний документ – документ, який містить відомості про господарську операцію. Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Схоже визначення первинних документів міститься також і в Положенні №88.

У п. 2.1 зазначеного Положення вказано, що первинні документи – це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Мінфін у листі від 13.06.2017 р. №35210-07/23-2135/1/1902 нагадує, що підставою для бухобліку господарських операцій є первинні документи - документи, які містять відомості про господарську операцію.

Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити:

  • назву документа (форми);
  • дату складання;
  • назву підприємства, від імені якого складено документ;
  • зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
  • посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
  • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.

Первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватися із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм.

Отже, приватне підприємство може використовувати як «свої» форми документів - видаткові накладні на товар та акт виконанних робіт на послуги, так і ті, що використовують бюджетні установи - дефектні акти, акти-прийому передачі. Головне, щоб вони відповідали наведеним вище вимогам.

Можна оформлювати різні пакети документів для різних клієнтів, а також можна формувати  бюджетникам один з двох пакетів документів на вибір:

  • накладні на товар та акт виконанних робіт (загальноприйняті форми);
  • дефектні акти, акти-прийому передачі (суто бюджетні форми).

На думку автора, дефектний акт є аналогією акту виконаних робіт, а акт прийому-передачі запчастин – аналогією накладної, адже вони підтверджують однинакові господарські операції.

Тому податкові накладні у разі вибору «бюджетного» пакету документів можна складати у звичайному порядку:

  1. ПН на вартість послуг згідно з дефектним актом;
  2. ПН на вартість запчастин  згідно з актом прийому - передачі запчастин або накладної (якщо бюджетні підприємства погодяться на оформлення накладних).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025853
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251682
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025547
  • Заповнення ваги в ТТН для вантажу з великою номенклатурою: правила та наслідки
    Чи обов'язково у товарно-транспортній накладній заповнювати вагу брутто для кожної номенклатурної позиції, якщо їхня кількість значна (50-100 позицій запчастин)? Чи достатньо вказати лише загальну вагу? Які можуть бути наслідки за порушення?
    12.06.2025136
  • Порядок підписання ТТН: вантажовідправник та фактичне місце відвантаження
    Товар відвантажується зі складу іншої компанії (відповідальне зберігання). У ТТН вантажовідправником зазначено компанію-зберігача, але підпис ставить представник власника товару, який фактично здійснює відвантаження. Наскільки коректним є таке оформлення товаросупровідного документа і які податкові ризики це може створювати для сторін?
    11.06.20258752