Головна Усі консультації Облік та звітність Первинні документи, типові форми

Які наслідки несвоєчасного складення первинних документів?

Підприємство «А» отримує від підприємства «В» (платник ЄП) транспортні послуги, які перевиставляє підприємству «Б». Підприємство «А» оформляє акт на свої послуги у місяці надання послуг, а підприємство «В» надає акти підприємству «А» за фактом оплати, а це може бути в наступному місяці після надання послуг. Які наслідки такої практики?

Згідно з пп. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Далі, згідно з ч. 8 ст. 9 Закону про бухоблік відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Як вказано у ч. 3 ст. 8 Закону про бухоблік, відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Таким чином, з урахуванням наведених вище норм законодавства, підприємство «В» повинно складати акт про надання послуг у тому періоді, в якому фактично надані послуги. Акт підтверджує саме господарську операцію з надання послуги, а не операцію з її оплати, яка, своєю чергою, підтверджується банківською випискою. Відповідальність за це покладається на керівництво підприємства «В».

З огляду на несвоєчасність складання первинного документу (акта надання послуг) та, відповідно, несвоєчасність його відображення в обліку у підприємства «А», податківці можуть виключити зі складу витрат підприємства «А» вартість послуг, отриманих від підприємства «В», які не підтверджені правильно оформленими документами.

Те, що підприємство «В» є платником єдиного податку, не дає йому права складати первинні документи про надання послуг на дату отримання оплати за них. Платники єдиного податку повинні вести бухоблік за загальними правилами.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Первинні документи, типові форми
Теги:
Відповідальність , Облік , Первинні документи

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі