• Посилання скопійовано

Як виправити помилку в товарно-транспортній накладній?

Підприємство «А», яке є замовником транспортних послуг та вантажовідправником, зазначило в ТТН себе як перевізника, хоча для перевезення уклало договір з підприємством «Б, яке й виконало перевезення. Як виправити помилку в ТТН?

Запитання:

Підприємство «А», яке є замовником транспортних послуг та вантажовідправником, зазначило в ТТН себе як перевізника, хоча для перевезення уклало договір з підприємством «Б, яке й виконало перевезення. Як вийти з даної ситуації, оскільки в ТТН підприємство «Б» не зазначено як перевізник, хоча дані транспортного засобу та водія зазначені? Чи можливо оформили бухгалтерську довідку про зазначення того, що підприємство «Б» здійснило таке перевезення? Чи можна якимось іншим способом вирішити це питання?

 

Відповідь:

Насамперед зазначимо, що товарно-транспортна накладна в абз. 27 глави 1 Правил №363:

  • визначена як єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи;
  • є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі;
  • має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.

Правила оформлення документів на перевезення наведені в главі 11 Правил №363.

Товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 Правил №363, є основним документом на перевезення вантажів.

ТТН суб'єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 Правил №363, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.

Отже, найменування (ПІБ) перевізника та/або експедитора належить до складу обов'язкових реквізитів, який має містити в ТТН типової чи довільної форми.

Відповідно до п. 11.3 Правил №363 на перевезення вантажів автомобільним транспортом замовник (вантажовідправник) виписує ТТН у трьох примірниках, кожен з яких засвідчує своїм підписом.

Після прийняття вантажу згідно з ТТН водій (експедитор) підписує всі її примірники (п. 11.4 Правил №363).

В п. 11.5 Правил №363 зазначено, що у разі використання ТТН у паперовій формі:

  • перший її примірник залишається у замовника (вантажовідправника);
  • другий – водій (експедитор) передає вантажоодержувачу;
  • третій примірник, засвідчений підписом вантажоодержувача, передається перевізнику.

Правила №363 не передбачають виправлення помилок в обов'язкових реквізитах ТТН. Про спосіб виправлення помилок у ТТН Мінінфраструктури в листі від 11.03.2014 р. №2455/25/10-14 також нічого не зазначає.

Тому виходячи з викладеного, зазначимо, що у разі виявлення помилок у ТТН будь-яким учасником транспортного процесу, таку ТТН вантажовідправник повинен анулювати та скласти нову ТТН з правильним зазначенням усіх обов'язкових реквізитів.

Щоб уникнути ускладнень доцільно перевіряти ТТН ще на стадії її складання.

Докладніше про доставку товару перевізниками вантажів автотранспортом з ТТН читайте тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    03.04.202538
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    03.04.20251 036
  • Як платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів?
    Повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до ДПС за основним місцем обліку платника податків – в е-вигляді в меню «Листування з ДПС» ; або будь-якого діючого ЦОП – на паперових носіях
    28.03.202531
  • Чи використовують факсиміле при оформленні первинних документів, які є підставою для податкового обліку?
    Використання факсимільного відтворення підпису при оформленні первинних документів за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів, не порушує законодавства, крім первинних документів, де воно не передбачено
    27.03.20251 7792
  • Оформлення ТТН при заміні водія
    Під час перевезення вантажу відбулася заміна водія: спочатку перший водій здійснював транспортування майже до місця призначення, після чого його замінив інший водій, який доставив і вивантажив товар. Чи потрібно оформлювати нову товарно-транспортну накладну при заміні водія під час перевезення вантажу? Чи достатньо внести зміни до наявної ТТН при зміні водія транспортного засобу?
    27.03.2025754