Перш за все потрібно зазначити, що відповідно до статті 7 Закону про захист прав споживачів, реалізація товарів, строк придатності яких минув, заборонена. Відповідно до статті 5 Закону про вилучення неякісної продукції, така продукція підлягає обов'язковому вилученню із обігу. Таке вилучення проводиться власником такої продукції за його рішенням. Тобто продавати таку продукцію не можна, вона втратила ознаки активу, а отже, має бути списана.
Списання такої продукції проводиться за дебетом рахунку 947 “Нестачі і витрати від псування цінностей” та кредитом рахунка на якому обліковуються такі товари. Також проводиться кореспонденція по дебету позабалансового рахунка 072 “Невідшкодовані нестачі і витрати від псування цінностей”. Зменшення суми невідшкодованих нестач і втрат від псування цінностей на субрахунку 072 відображається після вирішення питання про винуватців з одночасними записами за дебетом субрахунку 375 "Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків" і кредитом субрахунку 716 "Відшкодування раніше списаних активів" в сумі, що належить до відшкодування винуватцями.
Щодо податкового обліку, зазначимо таке.
Об'єктом оподаткування податком на прибуток, згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, є фінрезультат до оподаткування, обрахований за правилами бухобліку.
Згідно з пунктом 20 П(С)БО 16 “Витрати”, до інших операційних витрат включаються нестачі й втрати від псування цінностей, а отже, ці витрати напряму впливають на фінрезультат, зменшуючи його суму. При цьому коригувань фінрезультату на зазначені витрати розділом ІІІ ПКУ на сьогодні не передбачено. Про це податківці говорили і раніше, зокрема, тут.
Що ж стосується ПДВ, то ситуація наступна: згідно з п. 198.5 ПКУ, підприємство зобов’язане нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти і зареєструвати податкову накладну, оскільки списані товари не використовуватимуться у господарської діяльності підприємства. В цілому зазначена операція проводиться аналогічно до визнання ПЗ з ПДВ за нестачами товарів (див. тут).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити