• Посилання скопійовано

Оплаті підлягають календарні дні оренди, а не робочі

Із працівником укладено договір оренди авто, який було нотаріально засвідчено. Акт приймання-передачі автомобіля оформлено з 15.08.2013 р. Згідно з договором, винагорода за місяць має становити 600,00 грн. Як потрібно розраховувати суму орендної плати за серпень 2013 р.?

Запитання: Із працівником укладено договір оренди авто, який було нотаріально засвідчено. Акт приймання-передачі автомобіля оформлено з 15.08.2013 р. Згідно з договором, винагорода за місяць має становити 600,00 грн. Як потрібно розраховувати суму орендної плати за серпень 2013 р.? Виходячи із календарних днів чи виходячи з робочих днів працівника, який надав авто в оренду і використовує його як службовий транспорт? Чи впливає на суму орендної плати перебування працівника, наприклад, у відпустці (час, коли таким автомобілем ніхто не користується)?

Відповідь: Відносини найму (оренди) регулює розділ 58 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ). Так, згідно зі ст. 762 ЦКУ, за користування об'єктом оренди з орендаря утримується плата. Розмір такої плати визначають, як правило, сторони договору оренди. Але якщо з будь-якої причини розмір орендної плати не встановлено, його встановлюють (наприклад, судом) з огляду на споживчі якості орендованого майна та інших обставин, що мають істотне значення. 

Не випадково, крім договору оренди, сторони оформляють акт приймання-передачі орендованого майна. Адже, згідно з ч. 6 ст. 762 ЦКУ, орендар звільняється від сплати орендної плати за період, протягом якого він не використав орендоване майно з причин, які від нього не залежать. Доти, доки майно перебуває у орендодавця, орендар не може ним користуватися і не зобов'язаний сплачувати орендну плату. Відтоді як орендодавець передав майно орендареві, до якості орендованого майна у орендаря претензій немає, орендар може ним користуватися або не користуватися, на власний вибір. Невикористання орендованого майна, що його прийняв орендар, через відсутність виробничої необхідності, графіка роботи підприємства-орендодавця або працівників, що використовують орендоване авто, як у цьому запитанні, не впливає на обов'язок орендаря сплачувати орендну плату. Її сплачують за весь період можливого використання з моменту отримання орендованого майна від орендодавця до моменту повернення орендованого майна орендодавцеві (ці операції підтверджуються, як правило, актами приймання-передачі).

Отже, оплаті підлягають календарні дні періоду оренди, а не робочі. Не зменшується такий період і на святкові (неробочі) дні, встановлені діючим у періоді оренди законодавством. І відсутність працівника, який безпосередньо повинен використовувати орендоване авто — у період відпустки, тимчасової непрацездатності тощо — не впливає на обов'язок орендаря нарахувати за цей період орендну плату. Таким чином, за серпень 2013 р. підприємство має нарахувати орендну плату за період з 15-го до 31-го числа, тобто 600 : 31 х 17 = 329,03 грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202451
  • Дисконтування позики, якщо ставка відсотка за нею не є ринковою
    ТОВ отримало довгострокову відсоткову позику від нерезидента, з ринковою ставкою відсотка. Позика надавалася частинами протягом 2018 — 2023 рр. Кожна наступна сума надходила згідно додаткової угоди якою збільшувалась сума позики та відтерміновувались терміни погашення. В червні 2023 р. підписали додаткову угоду про подовження термінів погашення, і зміну ставки на неринкову. Чи потрібно дисконтувати?
    10.04.2024370
  • Послуга надана в грудні, а акт складено 1 січня – чи можна так?
    Контрагент надає акт про надання послуг за грудень 2023 року датою 01.01.2024 року. Чи правильна така дата акту? В якому періоді включати вартість послуг у витрати?
    09.04.2024167
  • Безоплатні абоненти в басейн для реабілітації від БФ: яка ознака доходу?
    Благодійний фонд придбав річні абонементи в басейн та безоплатно надав їх для реабілітації учасникам бойових дій на підставі наданих підтверджуючих документів (паспорт, ІПН, військовий квіток, ВЛК/МСЕК або довідка про обставини поранення (контузії, каліцтва), посвідчення УБД та посвідчення з ЄДАРТ). Який пп. «а» чи «б» пп. 165.1.54, чи пп. 170.7.8 ПКУ надає таку пільгу? Яка ознака доходу для додатку 4ДФ?
    08.04.202422
  • Чи можна здавати нерухомість в оренду і як ФОП, і як фізособа?
    Чи може фізособа здавати в оренду власне нерухоме майно, якщо вона зареєстрована як ФОП на єдиному податку та має КВЕД 68.20? Які наслідки будуть, якщо нерухомість здається в оренду фізособою, та чи є обмеження площі такої нерухомості?
    22.03.2024110