• Посилання скопійовано

Чи можна компенсувати витрати зарядки електромобіля співробітником вдома?

Компанія орендує електрокари. Якщо співробітник зарядив авто вдома, як компенсувати співробітнику таку заправку? Які документи потрібно отримати від співробітника для компенсації?

Одразу зазначимо, що однозначної відповіді на це питання немає.

Якщо розглядати суть операції, то працівник поніс витрати, які має компенсувати підприємство. З позиції оподаткування така компенсація є додатковим благом і має оподатковуватися як додаткове благо, тобто, з суми компенсації слід утримати ПДФО (18%), ВЗ (5%), на руки працівнику виплатити кошти за мінусом податків, а податки перерахувати до бюджету.

Однак, для компенсації витрат потрібно надати підтвердні документи. І ось тут виникає складність. Адже якщо автомобіль було заряджено від "розетки в будинку" працівника, то як зафіксувати обсяг електроенергії та визначити її вартість? Щодо останнього можна взяти тарифи з договору про постачання електроенергії та платіжне доручення про оплату, а от з обсягом — це питання.

Можливі варіанти розрахунку обсягу електроенергії:

1) На підставі технічних даних електромобіля та подорожніх листів. Знаючи ємність батареї та середнє споживання електроенергії на 1 км пробігу (згідно з технічною документацією або практичними замірами), а також маючи дані про пробіг автомобіля в службових цілях (з подорожніх листів або аналогічних документів), можна розрахувати орієнтовний обсяг спожитої електроенергії;

2) На підставі показників домашнього лічильника електроенергії (складніший варіант). Цей варіант потребує фіксації показників лічильника до та після зарядки, що може бути незручно та не завжди точно відображатиме витрати саме на службовий автомобіль.

 

Документальне підтвердження та податкові ризики

Яким документом підтвердити такі дані? Можна скласти акт, зафіксувавши дані розрахунку та вартість. Обов’язково потрібно буде додати підтвердні документи, розрахунок, можливо, фотофіксацію показників лічильника.

Проте, в цьому випадку податківці можуть ідентифікувати операцію як надання послуг, і окрім того, що потрібно буде сплатити ПДФО та військовий збір у загальному порядку, існує ще один потенційний ризик. Якщо така компенсація буде постійною, ДПС може трактувати це як ведення співробітником підприємницької діяльності, яку потрібно зареєструвати. Тому, в умовах значної невизначеності, пропонуємо отримати індивідуальну податкову консультацію з цього приводу, оскільки нормативне регулювання щодо оформлення даної операції відсутнє.

Якщо ж буде прийнято рішення не оплачувати витрати на зарядку, то в цьому разі підприємство отримало електроенергію безоплатно. Як обліковувати, див. нашу консультацію: Витрати на заряджання електромобіля: як облікувати?.

Наразі найбільш дієвий механізм щодо надання компенсації є нарахування премії в розмірі, еквівалентному орієнтовній вартості зарядки. Однак, у цьому випадку сума премії буде оподатковуватися як заробітна плата.

Висновки:

Компенсація як додаткове благо: Витрати на зарядку електромобіля вдома компенсуються як додаткове благо з утриманням ПДФО (18%) і ВЗ (5%);

Документальне підтвердження: Потрібні документи для фіксації обсягу електроенергії (розрахунок за техданими авто, пробігом або лічильником) та вартості (тарифи, платіжки), оформлені актом із можливими фотофіксаціями;

Премія як альтернатива: Для уникнення податкових ризиків (трактування компенсації як підприємницької діяльності) доцільно нараховувати премію, еквівалентну вартості зарядки, яка оподатковується як зарплата.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • ФОП створює для юрособи цифровий контент: нюанси оплати
    Підприємство має договір з ФОПом (ІІІ група, неплатник ПДВ), що той створює цифровий контент (Фейсбук, Інстаграм), слідкує за рекламою товару тощо. За це він щомісячно отримує винагороду згідно з Актом виконаних робіт (сума стала). Зараз він від себе оплачує місячний тарифний план canva.com і перевиставляє цю оплату підприємству, окремим рядком в Акті. Чи може підприємство компенсувати ці послуги (адже canva.com - це нерезидент)? Чи потрібно від нього якісь додаткові документи?
    08.07.202536
  • ФОП орендує приміщення в іншій області: чи потрібно стати на облік за неосновним місцем?
    ФОП на ЄП зареєстрований у Рівненській області. Бере в оренду магазин у Львівській області. Чи є обов'язковим взяття його на облік за неосновним місцем діяльності у Львівській області, чи це добровільно?
    01.07.20251 5148
  • Позичка авто: чи завжди сплата страховки є доходом для фізособи?
    ТОВ використовує автомобілі відповідно до договору позички з фізичною особою. ТОВ-користувач за власний кошт страхує (КАСКО, "автоцивілка") автомобіль, зазначаючи себе вигодонабувачем. Чи виникає оподатковуваний дохід у фізичної особи-позичкодавця? Які податкові наслідки та відповідальність для ТОВ?
    19.06.202568
  • Медогляд водія та подорожній лист: чи потрібна відмітка лікаря?
    Чи є обов'язковою відмітка лікаря у подорожньому листі для водіїв асенізаційної та аварійно-ремонтної автомашин, які здійснюють поїздки виключно в межах міста?
    17.06.20251 5122
  • Видача довіреності на отримання ТМЦ непрацівнику підприємства
    Чи можна виписати довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) особі, яка не є працівником підприємства? Якщо так, то чи може така довіреність бути складена у довільній формі?
    16.06.2025636