Бухгалтерський та податковий облік таких витрат – різний.
У бухобліку підприємство спирається на цивільно-правові норми, за якими обидва платежі мають статус роялті (чергового платежу за використання об’єкту авторського права), за визначенням ч. 5 ст. 15 Закону про авторське право. При цьому, об’єкт підприємству не належить, він сплачує за послуги з користування, ще й наперед. Тому, на думку автора, підприємство має такі витрати визнати витратами майбутніх періодів: Дт 39 Кт 631. І списувати щомісячно (пропорційно кількості днів користування) на адміністративні витрати: Дт 92 Кт 39.
У податковому обліку ситуація дещо інша, адже в ПКУ є власне визначення поняття "роялті", яке не збігається із цивільно-правовим. Втім, актуально це буде лише для тих платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат до оподаткування згідно із пп. 134.1.1 ПКУ. Адже саме вони зобов’язані вести окремий податковий облік понесених витрат.
Витрати на оформлення ЕЦП
Згідно із роз’ясненнями податківців у "Віснику", такі витрати у податковому обліку належать до групи 6 нематеріальних активів.
Отже, бухгалтерський та податковий облік таких витрат буде різним. І якщо це ваш варіант, то ви маєте право в наказі про облікову політику зазначити, що ведете бухоблік таких витрат за правилами, встановленими ПКУ. У цьому випадку, ви і в бухгалтерському, і в податковому обліках зазначатимете ці витрати як окремий об’єкт нематеріальних активів та амортизуватимете за правилами, встановленими ст. 138 ПКУ.
Витрати на оновлення програмного забезпечення
Як роз'яснювали податківці у листі від 11.09.2017 р. №1892/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, оновлення програмної продукції не вважається роялті. Водночас, оскільки не йдеться про плату за користування комп’ютерною програмою, а про оновлення вже існуючої, треба визначитися, чи збільшують такі витрати вартість нематеріального активу, чи ні.
Усі зміни з податку на прибуток –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
У зазначеному листі податківці розрізняють оновлення до програмного забезпечення і його модернізацію (яка дійсно збільшує первісну вартість нематеріального активу).
Модернізацією програмного забезпечення податківці вважають здійснення виконавцем операцій, внаслідок яких відбуваються будь-які зміни у програмній продукції. Оновленням програмного забезпечення - операції, що включають в себе право на отримання й завантаження інструментів та процедур для оновлення програмного забезпечення шляхом їх отримання через виконавця супроводу та/або технічної підтримки програмного забезпечення у розробника програмного забезпечення.
Тобто, незважаючи на схожість (і навіть однакове походження) назви цих операцій, модернізацію податківці вважають покращенням, вартість якого має бути додана до первісної вартості програмного забезпечення. А оновлення – таким собі елементом супроводу й технічної підтримки користувача програмного забезпечення, яке не збільшує вартість програмного забезпечення і не амортизується.
Отже, в бухобліку такі витрати вважатимуться витратами майбутніх періодів та визнаватимуться поступово. У податковому обліку коригувань фінрезультату до оподаткування (різниць) щодо цього не встановлено.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити