• Посилання скопійовано

Витрати на оновлення програмного забезпечення та придбання ЕЦП: відображення в обліку

Як відображаються в бухгалтерському та податковому обліку витрати на придбання електронного цифрового підпису строком на 2 роки та витрати на придбання пакету оновлення до комп'ютерної програми "М.Е.Doc" з правом використання на рік?

Бухгалтерський та податковий облік таких витрат – різний. 

У бухобліку підприємство спирається на цивільно-правові норми, за якими обидва платежі мають статус роялті (чергового платежу за використання об’єкту авторського права), за визначенням ч. 5 ст. 15 Закону про авторське право. При цьому, об’єкт підприємству не належить, він сплачує за послуги з користування, ще й наперед. Тому, на думку автора, підприємство має такі витрати визнати витратами майбутніх періодів: Дт 39 Кт 631. І списувати щомісячно (пропорційно кількості днів користування) на адміністративні витрати: Дт 92 Кт 39. 

У податковому обліку ситуація дещо інша, адже в ПКУ є власне визначення поняття "роялті", яке не збігається із цивільно-правовим. Втім, актуально це буде лише для тих платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат до оподаткування згідно із пп. 134.1.1 ПКУ. Адже саме вони зобов’язані вести окремий податковий облік понесених витрат. 

 

Витрати на оформлення ЕЦП

Згідно із роз’ясненнями податківців у "Віснику", такі витрати у податковому обліку належать до групи 6 нематеріальних активів. 

Отже, бухгалтерський та податковий облік таких витрат буде різним. І якщо це ваш варіант, то ви маєте право в наказі про облікову політику зазначити, що ведете бухоблік таких витрат за правилами, встановленими ПКУ. У  цьому випадку, ви і в бухгалтерському, і в податковому обліках зазначатимете ці витрати як окремий об’єкт нематеріальних активів та амортизуватимете за правилами, встановленими ст. 138 ПКУ.   

 

Витрати на оновлення програмного забезпечення

Як роз'яснювали податківці у листі від 11.09.2017 р. №1892/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, оновлення програмної продукції не вважається роялті. Водночас, оскільки не йдеться про плату за користування комп’ютерною програмою, а про оновлення вже існуючої, треба визначитися, чи збільшують такі витрати вартість нематеріального активу, чи ні. 

Усі зміни з податку на прибуток
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

У зазначеному листі податківці розрізняють оновлення до програмного забезпечення і його модернізацію (яка дійсно збільшує первісну вартість нематеріального активу). 

Модернізацією програмного забезпечення податківці вважають здійснення виконавцем операцій, внаслідок яких відбуваються будь-які зміни у програмній продукції. Оновленням програмного забезпечення -  операції, що включають в себе право на отримання й завантаження інструментів та процедур для оновлення програмного забезпечення шляхом їх отримання через виконавця супроводу та/або технічної підтримки програмного забезпечення у розробника програмного забезпечення. 

Тобто, незважаючи на схожість (і навіть однакове походження) назви цих операцій, модернізацію податківці вважають покращенням, вартість якого має бути додана до первісної вартості програмного забезпечення. А оновлення – таким собі елементом супроводу й технічної підтримки користувача програмного забезпечення, яке не збільшує вартість програмного забезпечення і не амортизується. 

Отже, в бухобліку такі витрати вважатимуться витратами майбутніх періодів та визнаватимуться поступово. У податковому обліку коригувань фінрезультату до оподаткування (різниць) щодо цього не встановлено. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04202
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528