Первісною вартістю запасів, придбаних за плату, є собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат (п. 9 П(С)БО 9):
1) суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків;
2) суми ввізного мита;
3) суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству;
4) транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів);
5) інші витрати, безпосередньо пов'язані з придбанням запасів та доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання із запланованою метою. До таких витрат, зокрема, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати підприємства на доопрацювання та підвищення якісно технічних характеристик запасів.
Брокерські послуги, що пов’язані із ввезенням конкретної партії товарів, можна віднести до складу інших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням запасів та доведенням їх до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою – адже без розмитнення імпортних товарів їх не можна перепродавати на території України.
Крім цього, згідно з п. 18 П(С)БО 16, до адміністративних витрат відносять загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством, зокрема витрати на оплату винагороди за професійні послуги (юридичні, аудиторські, з оцінки майна тощо). Звісно, ніхто не заперечуватиме, що послуги митного брокера — це професійні послуги.
Однак, у листі від 29.11.2013 р. №31-08410-07-27/34996 Міністерство фінансів наводило роз’яснення, що якщо брокерські послуги безпосередньо пов’язані з придбанням товарів, що призначаються для продажу, то сума брокерських послуг включається до собівартості таких товарів.
Отже, зважаючи на це, можна прийти до висновку, що брокерські витрати, що понесені підприємством у зв’язку з імпортом конкретної партії товарів (що призначаються для продажу), враховуються у складі собівартості таких імпортованих товарів. А от брокерські послуги, як консультаційні послуги або послуги за отримання певних дозвільних документів, що пов’язані з імпортом взагалі, доцільно відносити до адміністративних витрат підприємства і обліковувати на рахунку бухгалтерського обліку 92 «Адміністративні витрати».
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись