• Посилання скопійовано

Ліквідація автомобіля: списання в бухобліку та податкові наслідки

22.11.2017 р. згідно з наказом керівника на списання вантажівки, складено акт за ф. №ОЗ-4. Вантажівка використовувалася у госпдіяльності. Залишкова вартість дорівнює нулю. Оприбутковано металобрухт. 08.12.2017 р. авто знято з обліку в сервісі. У якому місяці слід списати в бухобліку авто та які податкові наслідки?

Бухоблік

Відповідно до п. 3 НП(С)БО 1 активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому.

Якщо автомобіль було ліквідовано у листопаді 2017 р. та про це було складено акт за формою №ОЗ-4, то з дати такої ліквідації автомобіль вже не контролюється підприємством та не може забезпечити економічні вигоди у майбутньому, а отже, не відповідає визначенню актива. 

Отже, списати в бухобліку такий автомобіль потрібно у листопаді 2017 р. Оскільки накопичена амортизація автомобіля складає 100%, то його списання відображається одним записом: Дт 131 Кт 105. Одночасно зі списанням оприбутковується металобрухт та визнаються доходи: Дт 209 Кт 746 на справедливу вартість такого металобрухту, з урахуванням витрат, передбачених у п. 9 П(С)БО  9 – див. п. 12 П(С)БО 9

Зняття з обліку транспортного засобу не впливає на дату його списання в бухобліку.

 

Податок на прибуток

Для цілей оподаткування податком на прибуток дохід за кредитом субрахунка 746 буде приймати участь у розрахунку показника прибутку до оподаткування.

Якщо підприємство коригує прибуток до оподаткування на різниці, що визначені ПКУ, воно повинно взяти до уваги норми п. 138.1 ПКУ та п. 138.2 ПКУ щодо ліквідації об'єкта основних засобів:

  • фінрезультат до оподаткування збільшується на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів, визначеної відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, у разі ліквідації такого об’єкта;
  • фінрезультат до оподаткування зменшується на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень цієї статті ПКУ, у разі ліквідації або продажу такого об’єкта.

Якщо залишкова вартість автомобіля у бухгалтерському та податковому обліку дорівнює нулю, то ця різниця не виникає.

 

ПДВ 

Відповідно до п. 189.9 ПКУ у разі якщо основні виробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації. 

У даному випадку балансова вартість ліквідованого автомобіля дорівнює нулю. Але окрім цього, для цього випадку діє норма абз. 2 п. 189.9 ПКУ.

Відповідно до абз. 2 п. 189.9 ПКУ, норма п. 189.9 ПКУ  не поширюється на випадки, коли основні виробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, у інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі у разі викрадення основних виробничих засобів, що підтверджується відповідно до законодавства або коли платник податку подає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих засобів у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.

Для даного випадку це означає, що факт ліквідації автомобіля та отримання металобрухту звільняє підприємство від нарахування ПДВ взагалі. Про цей факт необхідно скласти первинний документ про таку ліквідацію, щоб подати його контролюючому органу. Таким документом може бути і акт за формою №ОЗ-4.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:098
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202563
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518