• Посилання скопійовано

Основні засоби: влаштування літнього павільону

Підприємство влаштувало підрядним способом літній дерев'яний павільон площею 57 кв.м. Чи потрібно оформлювати на нього технічний паспорт? Чи нараховується податок на майно? Якщо у павільоні буде влаштований грузовий ліфт, то куди відносити вартість ліфта: до вартості павільону чи слід його обліковувати окремо?

Відповідно до пп. 265.1.1 ПКУ податок на майно включає в себе податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Платниками податку на майно є, зокрема, юрособи, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості – пп. 266.1.1 ПКУ.

Згідно з пп. 14.1.129-1 ПКУоб’єкти нежитлової нерухомості – це будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду.

Визначення будівель міститься у пп. 14.1.15 ПКУ: будівлі - земельні поліпшення, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення майна, тварин, рослин, збереження інших матеріальних цінностей, провадження економічної діяльності. Виходячи з цього визначення, у будівлі повинні бути несучі конструкції.

Визначення приміщення у ПКУ немає, тому звернемося до Національного стандарту №2 "Оцінка нерухомого майна". Відповідно до абз. 6 п. 2 Національного стандарту №2 "Оцінка нерухомого майна"приміщення - це частина  внутрішнього об'єму будівлі,  обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу.

Отже, головним критерієм буде наявність несучих конструкцій у літньому павільоні.

Відповідно до розділу 2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна від 24.05.2001 р. №127, до об'єктів, що підлягають технічній інвентаризації, належать:

  • багатоквартирні житлові будинки, гуртожитки; 
  • одноквартирні (садибні) житлові  будинки; 
  • багатофункціональні  будинки  і  комплекси;  
  • будинки і споруди громадського та виробничого призначення, інженерні мережі, елементи благоустрою тощо;
  • господарські будівлі (сараї (хліви),  гаражі,  літні кухні, майстерні,   вбиральні,   погреби,   навіси,  котельні,  бойлерні, трансформаторні  підстанції, сміттєзбірники тощо); 
  • садові та дачні будинки,  гаражі  (що  не  відносяться  до господарських: багатоповерхові, підземні, одноповерхові-блокові);
  • захисні споруди цивільного захисту (цивільної оборони).

Перелік будинків та споруд громадського призначення наведено у п. 2.3 Інструкції №127. Отже, якщо павільон відповідає ознакам будинків громадського призначення, він підлягає технічній інвентаризації.

Повертаючись до визначення платників податку на нерухомість у пп. 266.1.1 ПКУ, зауважимо, що такими платниками є власники нерухомості. Право власності на нерухомість підлягає  державній реєстрації згідно з Законом "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"

Отже, для того, щоб сплачувати податок на нерухомість за такий павільон, потрібно виконати такі умови:

  • павільон повинен мати несучі конструкції та бути будівлею;
  • якщо виконується попередня умова, то павільон буде підлягати технічній інвентаризації;
  • право власності на павільон зареєстровано згідно з Законом "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". 

Вартість ліфта може як включатися у вартість павільона, так і обліковуватись окремо, як окремий об’єкт основних засобів (за рішенням підприємства). 

Відповідно до п. 4 П(С)БО 7 об'єкт основних засобів - це:

  • закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього;
  • конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій;
  • відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;
  • інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством/установою.

Якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухобліку як окремий об'єкт основних засобів. З огляду на це, ліфт можна визнати окремим об’єктом основних засобів, якщо він має інший строк корисного використання, ніж павільон.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809