• Посилання скопійовано

Безнадійна заборгованость у неприбуткової організації: нюанси бухобліку

У банку неприбуткової організації введено тимчасову адміністрацію з ліквідацією такого банку. На рахунку банку знаходились кошти. Підприємство не міститься у списку кредиторів, яким передбачається повернення втрачених коштів. Який бухоблік втрачених грошових коштів?

У тому випадку, якщо у обслуговуючому банку вводиться тимчасова адміністрація і підприємство втрачає можливість вільного розпоряджання своїми коштами на банківському рахунку, сума таких коштів повинна бути віднесена до сумнівної заборгованості. Так згідно з п. 4 П(С)БО 10 сумнівною вважається заборгованість, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником. 

В бухобліку така операція, оформлюється проведенням Дт 37 "Розрахунки з різними дебіторами" Кт 31 "Рахунки в банках" (лист Мінфіну від 18.10.2010 р. №31-34020-20-10/28202). Так, як фактично банк повинен повернути дані кошти такому підприємству. Одночасно з цим підприємство повинно створити резерв сумнівних боргів розмір якого визначається згідно з п. 8 П(С)БО 10  (Дт 944 Кт 38). Документальним підтвердженням може бути лист банку чи публікація про введення тимчасової адміністрації.

В подальшому, якщо виникає впевненість у неповерненні таких коштів така сума за рахунок раніше створеного резерву (а у випадку його недостатності - за рахунок витрат) може біти списана з обліку такого підприємства. В такому випадку, сума в межах резерву сумнівних боргів списується проводкою Дт 38 Кт 37, а сума, що перевищує такий резерв проводкою -  Дт 944 Кт 37. При цьому, у листі ДФСУ від 04.10.2016 р. № 21581/10/26-15-12-05-11 зазначено, що умовою для визнання заборгованості безнадійною відповідно до пп. 14.1.11 ПКУ є наявність постанови господарського суду про визнання боржника банкрутом, прийнятої у судовому засіданні за участі сторін, або припинення юрособи, що підтверджується записом у Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію припинення юрособи.

Зверніть увагу, на вимогу пп. 133.4.2 ПКУ, що доходи неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. А оскільки такі витрати (від списання безнадійної заборгованості) не відповідають вимогам вищезазначеного підпункту, то може виникнути ризик позбавлення такої організації статусу неприбутковості на підставі пп. 133.4.3 ПКУ.

Однак, оскільки такі витрати виникли не з вини такої організації, а внаслідок форс-мажорних обставин таке рішення податкової може бути оскаржене в судовому порядку. В такому випадку організації необхідно буде надати документи, що підтверджують форс-мажорність таких витрат, та намагання уникнути їх (листування з банком про повернення коштів, вимоги, судові позови).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202421
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    06.05.202415
  • Облік гарантійного ремонту експортованого обладнання
    Юрособа, платник податку на прибуток і ПДВ, мікропідприємство, виробник, експортувало обладнання. Згідно з контрактом на обладнання діє гарантія 12 місяців з дня відвантаження. Покупець виявив брак і повернув обладнання для гарантійного ремонту. Юрособа безоплатно зробила ремонт, замінила браковані деталі. Які особливості обліку та оподаткування?
    06.05.202414
  • ТОВ отримує від фізособи маркетингові послуги з оплатою реклами у Facebook: як оформити та обліковувати?
    ТОВ, середнє підприємство, платник ПДВ та податку на прибуток, хоче замовити рекламу у Facebook. Сплачувати за рекламу буде фізоосба, яка надає ТОВ маркетингові послуги за ЦПД (ФОП у ФО немає), зі своєї гривневої картки. Чи може сплачувати за рекламу підприємства така фізособа своєю гривневою карткою в межах ЦПД? Якими документами, окрім акту наданих послуг за ЦПД, ТОВ може підтвердити ці витрати?
    03.05.202430
  • Наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію
    Як скласти наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію?
    03.05.202455