• Посилання скопійовано

Безнадійна заборгованость у неприбуткової організації: нюанси бухобліку

У банку неприбуткової організації введено тимчасову адміністрацію з ліквідацією такого банку. На рахунку банку знаходились кошти. Підприємство не міститься у списку кредиторів, яким передбачається повернення втрачених коштів. Який бухоблік втрачених грошових коштів?

У тому випадку, якщо у обслуговуючому банку вводиться тимчасова адміністрація і підприємство втрачає можливість вільного розпоряджання своїми коштами на банківському рахунку, сума таких коштів повинна бути віднесена до сумнівної заборгованості. Так згідно з п. 4 П(С)БО 10 сумнівною вважається заборгованість, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником. 

В бухобліку така операція, оформлюється проведенням Дт 37 "Розрахунки з різними дебіторами" Кт 31 "Рахунки в банках" (лист Мінфіну від 18.10.2010 р. №31-34020-20-10/28202). Так, як фактично банк повинен повернути дані кошти такому підприємству. Одночасно з цим підприємство повинно створити резерв сумнівних боргів розмір якого визначається згідно з п. 8 П(С)БО 10  (Дт 944 Кт 38). Документальним підтвердженням може бути лист банку чи публікація про введення тимчасової адміністрації.

В подальшому, якщо виникає впевненість у неповерненні таких коштів така сума за рахунок раніше створеного резерву (а у випадку його недостатності - за рахунок витрат) може біти списана з обліку такого підприємства. В такому випадку, сума в межах резерву сумнівних боргів списується проводкою Дт 38 Кт 37, а сума, що перевищує такий резерв проводкою -  Дт 944 Кт 37. При цьому, у листі ДФСУ від 04.10.2016 р. №21581/10/26-15-12-05-11 зазначено, що умовою для визнання заборгованості безнадійною відповідно до пп. 14.1.11 ПКУ є наявність постанови господарського суду про визнання боржника банкрутом, прийнятої у судовому засіданні за участі сторін, або припинення юрособи, що підтверджується записом у Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію припинення юрособи.

Зверніть увагу, на вимогу пп. 133.4.2 ПКУ, що доходи неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. А оскільки такі витрати (від списання безнадійної заборгованості) не відповідають вимогам вищезазначеного підпункту, то може виникнути ризик позбавлення такої організації статусу неприбутковості на підставі пп. 133.4.3 ПКУ.

Однак, оскільки такі витрати виникли не з вини такої організації, а внаслідок форс-мажорних обставин таке рішення податкової може бути оскаржене в судовому порядку. В такому випадку організації необхідно буде надати документи, що підтверджують форс-мажорність таких витрат, та намагання уникнути їх (листування з банком про повернення коштів, вимоги, судові позови).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202524
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025236
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202534
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529