Оскільки умовами договору визначено, що тара у якій покупцю надається продукція, підлягає поверненню, і право власності на таку тару залишається у продавця, покупець не оприбутковує таку тару як власний актив.
Планом рахунків для обліку такої тари передбачено позабалансовий рахунок 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні». За дебетом якого відображається надходження такої тари, а за кредитом її повернення постачальнику. Облік такої тари ведеться за цінами, що передбачені в договорах, приймально-передавальних актах тощо.
Однак, оскільки вартість такої тари визначено в іноземній валюті, то постає запитання за яким курсом проводити відображення її в обліку.
На нашу думку, оскільки мова не йде про актив покупця, то норми П(С)БО 21 на неї не діють. Така тара не є статтею балансу (оскільки відображається в бухобліку поза балансом). Тому на неї не поширюються норми щодо курсових різниць або щодо правил первісного визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат в іноземній валюті.
Навіть якщо за таку тару надавалася застава, такі кошти не вважаються платою за цю тару (оскільки немає наміру її придбати і договором передбачено повернення як самої тари продавцю, так і застави покупцю).
Отже, облік наданої застави відбувається в межах балансу за правилами П(С)БО 21, на відміну від обліку самої тари.
Тому, на нашу думку, покупець має відображати таку тару на субрахунку 023 за курсом НБУ на дату її отримання. При поверненні такої тари її вартість не змінюється (перерахунок за курсом НБУ на дату повернення робити не потрібно).
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись