• Посилання скопійовано

Компенсація середнього заробітку мобілізованим: бухоблік

Роботодавці, які не отримали компенсацію витрат з нарахування та виплати мобілізованим працівникам за 2014-2015 роки, мають можливість це зробити у 2017 році. Як відобразити це в бухобліку?

Мінфін у листі від 24.09.2015 р. №31-11410-08-10/29963 зазначив, що нарахування компенсації відображається в бухобліку за кредитом рахунку 66 "Розрахунки за виплатами працівникам" і дебетом рахунку 94 "Інші витрати операційної діяльності".

Надходження грошових коштів на рахунок підприємства від органів соцзахисту для виплати компенсації відображається за дебетом рахунку 31 "Рахунки в банках" і кредитом рахунку 48 "Цільове фінансування і цільові надходження". Водночас  на цю суму визнається дохід і відображається за дебетом рахунку 48 і кредитом рахунку 71 "Інший операційний дохід".

Виплата компенсації мобілізованим працівникам відображається за дебетом рахунку 66 та кредитом рахунку 30 "Готівка" або 31.

Про це ми писали тут>>>

Але, зверніть увагу: так мала відображатися така компенсація у випадку, якщо підприємство вчасно подало звіт до соцзабезу. Якщо цього не відбулося або соцзабез відмовив у виплаті компенсації, роботодавець відображав в бухобліку такий середній заробіток як звичайну зарплату.

Після отримання компенсації у 2017 році в бухобліку доведеться зробити коригування. Справа в тому, що сума такої компенсації не оподатковується ані ПДФО, ані військовим збором, ані ЄСВ (що було актуально у 2014-2015 роках).  Тож, доведеться не тільки внести зміни до звітності, поданої до ДФС (про що нижче), а й сторнувати утримання, якщо вони були зроблені із такого середнього заробітку.

Вносити зміни до даних бухобліку потрібно відповідно до норм П(С)БО 6. Оскільки йдеться про виправлення показників минулих звітних років, доведеться коригувати сальдо відповідних рахунків балансу на початок 2017 року. В частині витрат, які виникли внаслідок нарахування ЄСВ на суму такого середнього заробітку, потрібно буде коригувати суму чистого прибутку (чистих збитків) на початок 2017 року. Оформити ці коригування потрібно бухгалтерською довідкою.

 

Приклад. Підприємство нарахувало середній заробіток мобілізованому працівнику за грудень 2015 року у сумі 3000 грн, але не отримало за це компенсацію (хоча звіт був вчасно поданий до соцзабезу).

Тож, у грудні 2015 року підприємство при нарахуванні середнього заробітку зробило проведення: Дт 949 Кт 661 на суму 3000 грн. У січні 2016 р. при виплаті середнього заробітку було зроблено проведення: Дт 661 Кт 311 на суму 3000 грн.

Наприкінці I кварталу 2016 року, коли підприємство втратило надію отримати з бюджету компенсацію, було зроблено коригування:

  • Дт 44 Кт 651 на суму 1102,80 грн (обрахована зі ставки ЄСВ 36,76 %, коригуючий коефіцієнт для спрощення не застосовуємо, коригування, що виникли з податку на прибуток внаслідок неврахованих витрат, для спрощення не розглядаємо*),
  • Дт 661 Кт 651 на суму 108 грн (обрахована зі ставки ЄСВ 3,6%),
  • Дт 661 Кт 641/ПДФО на суму 450 грн (обрахована зі ставки 15%).  

Переплата, що виникла внаслідок коригування, була погашена наступними виплатами працівнику.

У червні 2017 року підприємство отримало компенсацію з бюджету і робить зворотні коригування (або ті ж проведення, лише червоним сторно), станом вже на початок 2017 року. Внаслідок цього виникає недоплата мобілізованому працівнику, яку потрібно якнайшвидше погасити.

Більше про компенсацію середнього заробітку мобілізованим працівникам читайте в аналітиці>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809