• Посилання скопійовано

Комплектація готової продукції: як відобразити в обліку?

Підприємство закуповує у постачальника два товари (внутрішній та зовнішній блоки кондиціонера), а реалізує кінцевому покупця один товар (кондиціонер), який складається з двох частин. Як така операція відображається в обліку?

Як зазначено у  ст. 9 Закону  "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухобліку господарських операцій є первинні документи. Так як законодавчо не врегульовано, яким документом необхідно оформлювати факт здійснення операцій з комплектування товару на складі, то підприємство повинно розробити самостійно такий внутрішній документ. При складанні такого документу необхідно враховувати обов’язкові реквізити первинних документів, які перераховані у п. 2 вищезазначеної статті, а саме:

  • назву документа (форми);
  • дату складання;
  • назву підприємства, від імені якого складено документ;
  • зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
  • посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
  • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Для відображення такої операції в обліку можна використовувати два методи.

Так як комплектація двох товарів в один – це все ж таки здійснення певних дій над ними, то для відображення такої операції можна використовувати рахунок 23 «Виробництво». Для цього оформлюють два бухгалтерські проведення: Дт 23 Кт 281 з номенклатурою зіставних частин і відповідно друге Дт 281 з номенклатурою цілого кондиціонера та Кт рахунка 23. Однак, зважаючи на визначення, наведене у інструкції до використання плану рахунків, а саме, що цей рахунок призначений для узагальнення інформації про витрати на виробництво продукції, можна прийти до висновку, що цей рахунок доцільно використовувати коли окрім двох зіставних частин, операція по комплектуванню задіюються ще додаткові матеріли чи трудові ресурси. 

У випадку якщо покупцю здійснюється просто поставка товару в комплекті, то доцільніше використовувати другий метод, без використання рахунку 23. А саме Дт рахунку 28 з новою номенклатурою цілого кондиціонера і Кт 28 з номенклатурою зіставних частин.

Що стосується складання податкової накладної на таку поставку слід враховувати  лист ДФС у м. Києві від 13.02.2017 р. №2888/10/26-15-14-05-04-22 . Податківці зазначили, що якщо з товарів були вироблені інші види продукції, але такі товари не були піддані достатній обробці/переробці на митній території України та класифікаційний код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні будь-якого з перших чотирьох знаків залишився незмінним, то при їх постачанні код УКТ ЗЕД в ПН не міняється, комплектуючі зібраного товару вказуються поелементно.

При цьому критеріями достатньої переробки є:

  • виконання виробничих або технологічних операцій, за результатами яких змінюється класифікаційний код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні будь-якого з перших чотирьох знаків;
  • зміна вартості товару в результаті його переробки, коли відсоткова частка вартості використаних матеріалів або додаткової вартості досягає фіксованої частки у вартості кінцевого товару (правило адвалорної частки);
  • виконання виробничих та/або технологічних операцій, які в результаті переробки товару не ведуть до зміни його класифікаційного коду згідно з УКТ ЗЕД або вартості згідно з правилом адвалорної частки, але з дотриманням певних умов вважаються достатніми для визнання товару походженням із тієї країни, де такі операції мали місце.

Щодо товару, для якого такі критерії достатньої переробки не встановлено застосовується правило, згідно з яким товар вважається підданим достатній переробці, якщо в результаті його переробки змінено класифікаційний код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні будь-якого з перших чотирьох знаків. Детально даний лист ми розглядали у нашій новині>>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202436
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410