• Посилання скопійовано

Облік операцій з експорту товарів за договором комісії

Резидент – платник ПДВ уклав договір комісії з резидентом – платником ПДВ на продаж товару за межі митної території України. Як відображатиметься операція в бухгалтерському та податковому обліку комітента і комісіонера? Хто, кому і коли має виписати податкову накладну, за якою ставкою ПДВ?

Як роз’яснюють податківці в «ЗІР»*, у загальному випадку оподаткування ПДВ операцій за договорами комісії регулюються нормами п. 189.3-189.5 ПКУ. Відповідно до п. 189.4 ПКУ, дата збільшення податкових зобов’язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 та 198 ПКУ.

* Відповідь на запитання: «Як оподатковуються ПДВ операції з експорту товарів у межах договорів комісії?»

Однак, норми п. 189.3 - 189.5 ПКУ не поширюються на операції з експортування товарів за межі митної території України (п. 189.6 ПКУ). Тому при передачі товару від комітента до комісіонера у випадку, зазначеному в запитанні, ПЗ з ПДВ у комітента не виникає. 

Операції з експорту товарів (супутніх послуг), якщо їх експорт підтверджений належно оформленою митною декларацією, оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою згідно з пп. 195.1.1 ПКУ. Датою виникнення податкових зобов'язань у разі експорту товарів є дата оформлення митної декларації, адже товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене митною декларацією.

Отже, при експорті товарів за межі митної території України податкові зобов'язання з ПДВ визначаються на дату фактичного здійснення такого експорту, тобто на дату оформлення митної декларації митним органом. Експорт товарів із залученням комісіонера не впливає на порядок визначення податкових зобов'язань з ПДВ.

Право на застосування нульової ставки ПДВ і, відповідно, на отримання бюджетного відшкодування має продавець експортної продукції – її власник (див. тут). При отриманні комітентом авансової оплати вартості товарів, що експортуються комісіонером, жодних податкових наслідків не виникає.

Згідно з п. 12 Порядку № 1307 у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України у графі "Отримувач (покупець)" зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "300000000000". У верхній лівій частині такої накладної у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України (п. 8 Порядку № 1307). У графі 8 зазначається код ставки 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою (п. 16 Порядку № 1307).

Бухгалтерський облік операцій за договором комісії ведеться за такою схемою:

Таблиця 1. Облік у комітента

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Передано товар на комісію

283

281

Отримано звіт комісіонера про реалізацію товару на експорт, відображено дохід від реалізації товару за курсом отриманої передоплати

377

362

Відображено дохід від реалізації товару за курсом на дату продажу товару, зазначену в звіті комісіонера

362

702

Списано собівартість товару

902

283

Отримано від комісіонера оплату за реалізований товар

316

377

Здійснено продаж 65% валютної виручки*

311

316

Залишок непроданої валютної виручки зараховано на поточний валютний рахунок

312

316

Отримано акт від комісіонера про надані послуги, відображено витрати на оплату послуг комісії

93

631

Суму ПДВ на послуг комісії  віднесено до ПК на підставі отриманої ПН від комісіонера

641

631

Здійснено оплату послуг комісіонера

631

311

* Облік результату продажу валюти та курсових різниць для спрощення прикладу не зазначаємо

Таблиця 2. Облік у комісіонера 

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Прийнято товар на комісію

024

Відображено відвантаження товару на експорт датою митної декларації

362

702

Списано товар з позабалансу

024

Відображено виключення з доходу на суму відвантаженого товару і нараховано заборгованість перед комітентом

704

685

Відображено дохід від наданих послуг комітенту, підписано акт

361

703

Відображено ПЗ з ПДВ на послуги комісії

703

641

Отримано виручку від реалізації товару на комісії

316

362

Виручка без обов’язкового продажу зарахована на рахунок комісіонера

312

316

Виручка перерахована комітенту

685

312

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Облік викупу та подальшого продажу власних акцій
  ПАТ викупило в акціонера власні прості іменні акції за ціною нижче номіналу, які потім продає іншому акціонеру за ціною вище ціни викупу. Як відобразити ці операції в бухобліку? Які особливості для податку на прибуток?
  17.04.20243
 • Облік витрат з комплектації і зберігання продукції, виробленої за давальницькою схемою
  ТОВ замовник за давальницькою схемою виготовило продукцію 1 і 2. Далі отриману продукцію на своєму складі комплектують в один набір і продають як у скомплектованому виді. Як в обліку відобразити такі операції комплектації? Куди відносити витрати на комплектацію (зарплату робітників, витрати на випробування)? Як обліковуються витрати з оренди складу, де зберігається готова продукція?
  17.04.20248
 • Бухоблік купівлі-продажу електронного сертифікату у вигляді коду з надання гарантійних зобов’язань
  Підприємство – авторизований сервісний центр буде закуповувати у виробника (Китай) електронні сертифікати у вигляді коду з надання гарантійних зобов’язань, з метою їх подальшого продажу кінцевим споживачам. Доходом буде різниця між ціною продажу і купівлі. Покупці сертифікатів матимуть право на гарантійне обслуговування придбаних товарів протягом гарантійного строку. Як відобразити це в бухобліку?
  16.04.202413
 • Роялті у ліцензіата: облік
  За ліцензійним договором ліцензіар надає ліцензіату ліцензію на використання об'єкту права інтелектуальної власності (бази даних). Розмір роялті (винагороди) становить 15 000 грн на рік. Як правильно ліцензіату відобразити роялті в бухобліку?
  16.04.202415
 • Облік пляшок, наданих замовником для виробництва продукції
  Підприємству - виробнику алкогольної продукції, яке працює на загальній системі оподаткування, замовник надає зворотну пляшку для виготовлення алкогольних напоїв. Для виробництва алкогольних напоїв підприємство буде використовувати власну сировину та комплектуючі, крім пляшок. Як обліковувати такі пляшки?
  12.04.202416