Кредити, надані фінансовою компанією фізичним особам – це дебіторська заборгованість, яка є фінансовим активом, адже вона має бути повернена грошовими коштами. На таку заборгованість нараховується резерв сумнівних боргів.
З 01.01.2017 р. внесено зміни до порядку визначення податкових різниць при формуванні резерву сумнівних боргів, що визначений п. 139.2 ПКУ. Хоча, як і раніше, згідно із пп. 134.1.1 ПКУ, застосовувати ці різниці зобов’язані лише ті платники податку на прибуток, у яких сума річного доходу перевищує 20 млн грн.
Згідно з пп. 139.2.1 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується:
- на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
- на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів.
Тобто з витрат повністю виключається сума резерву сумнівних боргів, нарахованого у звітному періоді згідно з п. 7, п. 8 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість» (або за правилами МСФО, якщо фінансова установа застосовує їх, а не П(С)БО).
Також виключається з витрат вся сума списаної дебіторської заборгованості понад суму цього резерву.
Наступний підпункт 139.2.2 ПКУ визначає, на які суми зменшується фінансовий результат до оподаткування:
- на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
- на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ.
Коригування резерву сумнівних боргів здійснюється на кожну дату балансу, з тією метою, щоб сума резерву завжди відповідала реальному стану дебіторської заборгованості на дату балансу. Коригування може бути як в бік збільшення, так і в бік зменшення. У першому випадку таке збільшення буде враховано при збільшенні фінрезультату згідно з пп. 139.2.1 ПКУ. Якщо ми зменшуємо резерв, ми маємо врахувати цю суму у зменшення фінрезультату згідно з пп. 139.2.2 ПКУ.
З 01.01.2017 р. до пп. 139.2.2 ПКУ внесено зміни, згідно з якими фінрезультат зменшується на загальну суму списаної дебіторської заборгованості, яка відповідає нормам ПКУ, а саме - визначенню такої заборгованості, наданому в пп. 14.1.11 ПКУ.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись