• Посилання скопійовано

Наслідки перевірки від ФСС: бухгалтерський облік

Фондом соцстраху в процесі перевірки було виявлено відсутність лікарняного, в результаті чого сума, нарахована за цим лікарняним, не прийнята до заліку та повернена Фонду. Як відобразити в обліку цю операцію?

Перш за все, зазначимо, що поява сум, які треба повернути ФСС за результатами перевірки означає обов’язок подання звітності до такого Фонду за формою №Ф4-ФСС з ТВП. Рекомендації щодо подання цього звіту наведені тут.

Суми нарахованих штрафних санкцій обов'язково зазначають у рядку 4 розділу I звіту до ФСС з ТВП. Відповідно сума перерахованих штрафних санкцій та пені наводиться у рядках 17 та 18 розділу I цього звіту. У цьому ж розділі зазначається сума неправомірно витрачених коштів ФСС з ТВП, яка підлягає поверненню до Фонду: у рядку 4 — сума, яку слід повернути за наслідками перевірок, у рядку 19 — сума, яку вже повернули наростаючим підсумком з початку року.

Згідно з ч. 6 ст. 15 Закону №1105, у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують ФСС в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Оскільки обов’язок повернути неправомірно витрачену суму страхових коштів покладено саме на роботодавця (без зазначення можливості стягнути цю суму з працівника, якому вони були виплачені), на нашу думку, як суми, які підприємство має повернути ФСС, так і штрафні санкції в обліку відображаються у складі інших витрат (суми коштів – за дебетом субрахунку 949, а сума штрафу – за дебетом субрахунку 948, у кореспонденції із кредитом субрахунку 652). Якщо ж працівник відшкодує ці суми добровільно, то сума такого відшкодування потрапить до інших доходів (до кредиту субрахунку 719).   

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202525
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202549
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025131
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517