• Посилання скопійовано

Облік податку на нерухоме майно

Як відображається в обліку сума нарахованого та сплаченого податку на нерухомість? Чи може підприємство віднести до складу витрат залишок суми такого податку, якщо при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток частина податку на нерухомість не використана?

ЗапитанняЯк відображається в обліку сума нарахованого та сплаченого податку на нерухоме майно? Чи може підприємство віднести до складу витрат залишок суми такого податку, якщо при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток частина податку на нерухомість залишилася не використаною (сума нарахованого податку на прибуток менша, ніж нарахований податок на нерухоме майно)?

Відповідь:

Згідно з п. 137.6 ПКУ податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку має зменшуватися на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки саме щодо об'єктів нежитлової нерухомості.

Якщо платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку, або сума податку на прибуток менша за суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, залишок суми такого податку, не врахований у зменшення податку на прибуток поточного періоду, не переноситься на зменшення податку на прибуток наступних податкових (звітних) періодів.

Але це відбувається в податковому обліку платника податку на прибуток. А як відображається податок на нерухомість в бухгалтерському обліку?

Саме в бухгалтерському обліку відбувається те, що в п. 137.6 ПКУ має назву нарахування податку на нерухоме майно. При цьому підприємство визнає зобов’язання зі сплати такого податку. А от облік витрат за таким податком має свої особливості і обумовлені вони порядком його декларування та сплати. 

Зокрема, у листі ДФС від 10.05.2016 р. №10299/6/99-95-42-02-16  коротко підсумовується порядок звітування за податком на нерухоме майно і порядок сплати цього податку. Згідно з нормами ПКУ, юрособи зобов’язані визначати суму цього податку, виходячи з нерухомості, яка перебуває в їх власності станом на 1 січня звітного року, і подати декларацію з цього податку до 20 лютого звітного року. Свої особливості має визначення цього податку в разі, якщо протягом звітного року платник набуває або втрачає право власності на нерухоме майно. Вони теж зазначені в цьому листі із посиланням на відповідні норми ПКУ. Додатково можна прочитати листи ГУ ДФС у Київській області від 16.06.2016 р. №1368/10/10-36-13-04, ГУ ДФС у Запорізькій області від 18.05.2016 р. №1653/10/08-01-13-03-14 тощо.

Тож, в найпростішому випадку, підприємство визначає суму податку на нерухоме майно за звітний рік самостійно і наперед. Цей податок сплачується щоквартально, рівними частками, протягом 30 днів після закінчення відповідного кварталу (пп. 266.10.1 ПКУ).  Тому в бухгалтерському обліку нарахування суми податку відбувається на підставі поданої декларації (тобто, в сумі узгодженого податкового зобов’язання) проведенням Дт 39 Кт 641. А ось визнання витрат відбувається рівними частками щомісячно або щоквартально: Дт 23, 91-94 Кт 39  (див. з цього приводу лист Мінфіну від 18.08.2015 р. №31-11410-08-16/26592). Відповідно, сплата податку (на підставі платіжних доручень та виписок банку) відображатиметься проведенням: Дт 641 Кт 311.

Далі сума нарахованого податку на нерухомість враховується для зменшення суми податку на прибуток в розмірі, зазначеному в п. 137.6 ПКУ. Але ані таке зменшення, ані залишок невикористаного в рахунок цього зменшення податку на нерухомість, не відображається в бухгалтерському обліку! Ця процедура відбувається тільки при заповненні декларації з податку на прибуток за відповідний звітний період.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи потрібно дисконтувати заборгованість за відсотками, яка не виплачується кілька років?
    У 2020 р. юрособа-резидент отримала від засновника юрособи-нерезидента, який володіє 80% акцій, відсоткову позику строком на 1 рік. Кожний рік договір продовжувався ще на рік. Позика досі не повернута. Відсотки нараховуються, але не перераховуються позичальнику згідно з п. 17 Постанови НБУ від 24.02.2022 р. №18. Чи правомірно заборгованість з виплати відсотків вважати довгостроковою та дисконтувати?
    Сьогодні 14:1196
  • Які витрати включаються до 50% витрат за пп. 14.1.159 ПКУ?
    Підприємство, основним видом діяльності якого є торгівля, закуповує в одного нерезидента товар обсягом понад 75% усього імпорту. Які операції, пов'язані з придбанням, включаються до 50% загальної вартості продукції (товарів, робіт, послуг) за нормами пп. 14.1.159 ПКУ? Чи враховуються тут інші статті витрат, наприклад, заробітна плата тощо?
    Сьогодні 13:4022
  • Особливості бухгалтерського обліку неприбуткової організації
    Якими бухгалтерськими проведеннями відобразити в бухобліку неприбуткової організації: оприбуткування благодійної та безповоротної фіндопомоги; грошову допомогу членам організації; списання витрат на проведення благодійних заходів (в т.ч. чай, каву тощо); видачу продуктових наборів, придбаних за благодійні внески? Чи потрібно проводити підзвітні кошти через субрахунок 372, чи можна одразу списати на витрати?
    Сьогодні 12:0124
  • Облік тари: чи можна перевести зворотну тару в обліку зі складу запасів до складу необоротних активів?
    На підприємстві є металеві контейнери, які вже не один рік обліковуються на рахунку 204. В цих контейнерах транспортується готова продукція, вони є зворотною тарою, строк їх використання перевищує 1 рік. Чи можна перевести ці контейнери в обліку до складу інвентарної тари (рах. 115) або МНМА (рах.112)? Як це зробити?
    Сьогодні 11:0035
  • Як обліковуються курсові різниці за коштами цільового фінансування?
    Як обліковують курсові різниці (залишок валюти на рахунку) при отриманні цільового валютного фінансування неприбутковою організацією? Як обліковують від’ємну та додатну курсову різницю при закритті звітного періоду? Чи впливають суми курсових різниць на рахунок обліку цільового фінансування, якщо так, то як це відображати у бухобліку? У якій сумі визнавати дохід та в якому рядку Звіту відображати, в який період?
    Сьогодні 10:2512