• Посилання скопійовано

Витрати за договором оренди – відображення в бухобліку

Підприємство надає в операційну оренду частину приміщення, а за іншими договорами - обладнання. Чи обов'язково в бухобліку враховувати витрати на утримання приміщення, з метою обчислення собівартості оренди? За обладнанням, переданим в оренду, витрати складаються тільки з амортнарахувань?

ЗапитанняПідприємство надає в операційну оренду частину приміщення будівлі. За іншими договорами в оренду передано обладнання. Чи обов'язково в бухбліку враховувати витрати на утримання приміщення (комунальні платежі), з метою обчислення собівартості оренди, чи можна зазначені витрати відносити на рахунок 92? За обладнанням, переданим в оренду, витрати складаються тільки з амортизаційних нарахувань? Чи потрібно такі витрати відображати у складі собівартості послуг?

Відповідь:

Згідно з п. 17 П(С)БО 14 дохід від операційної оренди (крім доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду. Відображається такий дохід на субрахунку 713 "Дохід від операційної оренди активів.

Однак, якщо у підприємства надання майна в оренду це основний вид діяльності, використовується субрахунок 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг" (лист Мінфіну від  22.09.2010 р. №31-34020-20-27/25329).

Якщо плата за оренду отримується за декілька періодів, слід спочатку суму орендної плати відобразити на рахунку 69 «Доходи майбутніх періодів».

Такий облік доходів від оренди напряму впливає на облік витрат, пов’язаних із наданням майна в оренду.

Амортизація щодо переданого в оренду майна, яке в обліку орендодавця є ОЗ продовжує нараховуватись з установленими для таких активів правилами згідно з П(С)БО 7. Крім того, за договором орендодавець може нести витрати з утримання, ремонту, покращення майна, і витрати в сумі комунальних платежів.  

За домовленістю сторін орендар може оплачувати (компенсувати) орендодавцю вартість понесених ним витрат. Компенсація може здійснюватися:

1) у складі орендної плати,

2) або окремим платежем.

За першим варіантом, в разі, якщо для орендодавця послуги оренди це основний вид діяльності, понесені у зв’язку із наданням таких послуг витрати орендодавець відображає у складі собівартості орендної послуги (за рахунком 23 "Виробництво").

За другим варіантом, або якщо надання таких послуг не є його основним видом діяльності, понесені у зв’язку із наданням майна в оренду витрати орендодавець відображає у складі інших операційних витрат (субрахунок 949). А отриману від орендаря суму відшкодування у складі іншого доходу (субрахунок 719 «Інші доходи від операційної діяльності»).

Але слід врахувати, що, виходячи з останніх роз’яснень податківців, компенсація комунальних послуг (аналогічно й інших послуг та матеріалів, витрати на придбання яких відшкодовуватиме орендар) підпадає під визначення постачання.

Якщо така компенсація буде включена до складу орендної плати, вона оподатковуватиметься як орендна плата. Але навіть якщо компенсація сплачуватиметься окремим платежем (не входитиме до складу орендної плати за договором оренди), податківці наполягають: якщо компенсуються товари, послуги, виникає об’єкт оподаткування ПДВ (додатково див. абз. 6 п. 188.1 ПКУ, зокрема, коли орендодавцем є бюджетна установа). Порядок складання податкової накладної (номенклатури товару, послуги, яку слід в ній зазначити) залежатиме від того, чи включено пункт щодо компенсації вартості комунальних послуг до умов договору оренди, чи укладено окремий договір щодо відшкодування вартості комунальних послуг (див. лист ДФСУ від 04.08.2016 р. №26595/7/99-99-15-03-02-17).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025802