• Посилання скопійовано

Витрати за договором оренди – відображення в бухобліку

Підприємство надає в операційну оренду частину приміщення, а за іншими договорами - обладнання. Чи обов'язково в бухобліку враховувати витрати на утримання приміщення, з метою обчислення собівартості оренди? За обладнанням, переданим в оренду, витрати складаються тільки з амортнарахувань?

ЗапитанняПідприємство надає в операційну оренду частину приміщення будівлі. За іншими договорами в оренду передано обладнання. Чи обов'язково в бухбліку враховувати витрати на утримання приміщення (комунальні платежі), з метою обчислення собівартості оренди, чи можна зазначені витрати відносити на рахунок 92? За обладнанням, переданим в оренду, витрати складаються тільки з амортизаційних нарахувань? Чи потрібно такі витрати відображати у складі собівартості послуг?

Відповідь:

Згідно з п. 17 П(С)БО 14 дохід від операційної оренди (крім доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду. Відображається такий дохід на субрахунку 713 "Дохід від операційної оренди активів.

Однак, якщо у підприємства надання майна в оренду це основний вид діяльності, використовується субрахунок 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг" (лист Мінфіну від  22.09.2010 р. №31-34020-20-27/25329).

Якщо плата за оренду отримується за декілька періодів, слід спочатку суму орендної плати відобразити на рахунку 69 «Доходи майбутніх періодів».

Такий облік доходів від оренди напряму впливає на облік витрат, пов’язаних із наданням майна в оренду.

Амортизація щодо переданого в оренду майна, яке в обліку орендодавця є ОЗ продовжує нараховуватись з установленими для таких активів правилами згідно з П(С)БО 7. Крім того, за договором орендодавець може нести витрати з утримання, ремонту, покращення майна, і витрати в сумі комунальних платежів.  

За домовленістю сторін орендар може оплачувати (компенсувати) орендодавцю вартість понесених ним витрат. Компенсація може здійснюватися:

1) у складі орендної плати,

2) або окремим платежем.

За першим варіантом, в разі, якщо для орендодавця послуги оренди це основний вид діяльності, понесені у зв’язку із наданням таких послуг витрати орендодавець відображає у складі собівартості орендної послуги (за рахунком 23 "Виробництво").

За другим варіантом, або якщо надання таких послуг не є його основним видом діяльності, понесені у зв’язку із наданням майна в оренду витрати орендодавець відображає у складі інших операційних витрат (субрахунок 949). А отриману від орендаря суму відшкодування у складі іншого доходу (субрахунок 719 «Інші доходи від операційної діяльності»).

Але слід врахувати, що, виходячи з останніх роз’яснень податківців, компенсація комунальних послуг (аналогічно й інших послуг та матеріалів, витрати на придбання яких відшкодовуватиме орендар) підпадає під визначення постачання.

Якщо така компенсація буде включена до складу орендної плати, вона оподатковуватиметься як орендна плата. Але навіть якщо компенсація сплачуватиметься окремим платежем (не входитиме до складу орендної плати за договором оренди), податківці наполягають: якщо компенсуються товари, послуги, виникає об’єкт оподаткування ПДВ (додатково див. абз. 6 п. 188.1 ПКУ, зокрема, коли орендодавцем є бюджетна установа). Порядок складання податкової накладної (номенклатури товару, послуги, яку слід в ній зазначити) залежатиме від того, чи включено пункт щодо компенсації вартості комунальних послуг до умов договору оренди, чи укладено окремий договір щодо відшкодування вартості комунальних послуг (див. лист ДФСУ від 04.08.2016 р. №26595/7/99-99-15-03-02-17).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202410
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024265
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202428
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202452