• Посилання скопійовано

Зарахування визнаної претензії в рахунок оплати майбутньої поставки

У І кв. 2016 р., підприємство-єдинник отримало оплату за виконані будроботи. З ІІ кв. підприємство перейшло на загальну систему, тоді ж замовник виявив, що сума за актом завищена. Підприємство погодилося врахувати завищення при оплаті вартості будробіт за ІІ кв. Як це відобразити в обліку? Що з податком на прибуток?

ЗапитанняУ І кварталі 2016 р., будучи платником єдиного податку, підприємство отримало оплату за виконані будівельні роботи (тобто, і оплата, і акт були на однакову суму). З ІІ кварталу 2016 р. підприємство перейшло на загальну систему оподаткування. І тут замовник заявив, що сума за актом була завищена. Цей акт не переукладали, а підприємство погодилося врахувати суму завищення при оплаті вартості будівельних робіт, які виконувалися у ІІ кварталі. Як це відобразити в обліку? Які особливості подачі звітності та визначення фінрезультату для цілей спати податку на прибуток?

Відповідь

Згідно з ст. 854 ЦКУ якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або за згодою замовника достроково.

Замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. 

Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі (ст. 853 ЦКУ, хоча ч. 3 ст. 853 ЦКУ захищає права замовника в разі виявлення так званих прихованих недоліків).

Згідно з ч. 2 ст. 222 Господарського кодексу України у разі необхідності відшкодування збитків або застосування інших санкцій госпсуб'єкт чи інша юрособа - учасник господарських відносин, чиї права або законні інтереси порушено, з метою безпосереднього врегулювання спору з порушником цих прав або інтересів має право звернутися до нього з письмовою претензією, якщо інше не встановлено законом.

Отримавши і визнавши таку претензію, в обліку у підприємства - виконавця робіт з’являється кредиторська заборгованість за субрахунком 685 "Розрахунки з іншими кредиторами" у кореспонденції з субрахунком 948 "Визнані штрафи, пені, неустойки". Визнану претензію можна оплатити коштами або зарахувати у рахунок зменшення суми оплати за майбутніми поставками виконаних робіт.

Оскільки підприємство обрало шлях зменшення суми оплати (але не вартості!) за майбутніми поставками виконаних робіт, акт про виконання робіт за ІІ квартал 2016 р. треба скласти за ціною, встановленою у договорі. А ось оплату за таким актом треба частково проводити за рахунок коштів від замовника, а частково за рахунок погашення визнаної претензії. 

Роз’яснимо детальніше все на прикладі.

Приклад

Підприємство виконало роботи на 800 тис. грн, оплату та акт отримано на цю є суму у І кварталі. У ІІ кварталі замовник виставляє претензію на суму 400 тис. грн на раніше отримані роботи через те, що неправильно були застосовані норми для визначення вартості робіт. У ІІ кварталі підприємство виконує роботи замовнику на суму 600 тис. грн. Домовлено, що визнана сума претензії буде зарахована в оплату за такими послугами.

У І кварталі:

Дт 311 Кт 361 на суму 800 тис. грн – отримано оплату від замовника;

Дт 361 Кт 703 на суму 800 тис грн. – підписано КБ-2в (Акт приймання виконаних будівельних робіт);

У ІІ кварталі:

Дт 948 Кт 685 на суму 400 тис. грн – визнано претензію;

Дт 685 Кт 361 на суму 400 тис. грн – зараховано суму претензії в рахунок оплати;

Дт 311 Кт 361 на суму 200 тис. грн – отримано кошти від замовника;

Дт 361 Кт 703 на суму 600 тис. грн – визнано дохід від наданих послуг, підписано КБ-2в (Акт приймання виконаних будівельних робіт).

Таким чином, зауважимо, що акти виконаних робіт мають бути складені на всю суму виконаних робіт (у І кварталі – на суму 800 тис. грн, у ІІ кварталі – 600 тис. грн). 

Що стосується особливостей оподаткування єдиним податком та податком на прибуток у разі наявності незавершених операцій при переході з єдиного податку на загальну систему посеред року, то детальніше про це ми писали тут.

Що стосується звітного періоду з податку на прибуток, то зазначимо, що згідно з пп. 137.4.2 ПКУ, у разі якщо особа ставиться на облік контролюючим органом як платник податку протягом податкового (звітного) періоду, перший податковий (звітний) період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду.

Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ПКУ*, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік (п. 137.4 ПКУ). Тож, першим податковим періодом для юрособи, яка перейшла з єдиного податку на загальну систему з 01.04.2016 р., є другий квартал 2016 р.. 

*   Річний податковий (звітний) період встановлюється для таких платників податку:

а) платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році;

б) виробників сільськогосподарської продукції;

в) платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень. При цьому до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Оскільки акт за І квартал 2016 р. не перероблявся, і сума оплати та акту, проведені в обліку у підприємства є однаковими, претензія була виставлена в ІІ кварталі 2016 р. і це не призвело до перегляду розміру доходу за І квартал 2016 р., жодних наслідків щодо сплати єдиного податку така претензія не спричинить. А результат її визнання та погашення вплине виключно на об’єкт оподаткування податком на прибуток – оскільки при її визнанні було визнано і витрати, коригування щодо яких в податковому обліку не проводиться. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202411
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202416
  • Виконання інженерних робіт: що в бухобліку?
    Підприємство виконує інженерні роботи, результатом яких є технічна документація. Роботи можуть виконуватися протягом 6 – 9 місяців і будуть передані замовнику в кінці періоду виконання. Витрати виробничої собівартості відображаються на рахунку 23. За роботами отримуються аванси. Чи потрібно на дату балансу визнавати доходи, навіть якщо роботи не передані замовнику?
    22.04.202431
  • Нюанси списання безнадійної заборгованості
    Підприємство має на балансі прострочену дебіторську та кредиторську заборгованість, яка утворилася в період з 2012 по 2018 роки. Коли за нею спливає строк позовної давності, щоб вона стала безнадійною і списати її з балансу? Як відображати списання в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ при списанні?
    19.04.20241 819
  • Облік ОЗ та благодійної допомоги неприбуткової організаціїосно
    Неприбуткова організація отримала 10 ноутбуків, як благодійну допомогу, за актом приймання-передачі, але без ціни. 2 ноутбуки за рішенням керівника залишилися на балансі організації для використання в діяльності. Інші 8 передаються іншій неприбутковій організації, також без ціни. Як ці операції відображати в бухгалтерському обліку?
    19.04.202423