• Посилання скопійовано

Незавершені операції при переході з єдиного податку на загальну систему посеред року: визначаємо об’єкт оподаткування

Юрособа перейшла зі спрощеної системи оподаткування на загальну з 01.10.2016 р. У ІІІ кв. отримано передоплату за роботи, послуги. Акти виконаних робіт частково закриті в ІІІ кв., а частково будуть підписані в IV кв. Що буде доходом підприємства при подачі декларації з податку на прибуток за 2016 р.?

ЗапитанняЮрособа перейшла зі спрощеної системи на загальну систему оподаткування з 01.10.2016 р. У ІІІ кварталі отримало передоплати за роботи, послуги. Акти виконаних робіт частково закриті в ІІІ кварталі, а частково будуть підписані в IV кварталі. Що буде доходом підприємства при подачі декларації з податку на прибуток за 2016 р.? Чи будуть це акти виконаних робіт, підписані в IV кварталі (відповідно, і собівартість за ними буде включена до витрат) або це будуть акти виконаних робіт за весь 2016 р., згідно з Балансом і Звітом про фін результати, (і, відповідно, собівартість за усіма актами за 2016 р. буде включено до витрат)?

Відповідь:

Відповідно до роз’яснення фахівців ДФС у підкатегорії 102.12 ресурсу «ЗІР»  доходи та витрати платника податку на прибуток за відвантажені товари, виконані роботи, надані послуги після переходу на загальну систему оподаткування, щодо яких отримано попередню оплату на спрощеній системі оподаткування, враховуються при визначенні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку.

На замітку!

Доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів (п. 5 П(С)БО 15 «Дохід», п. 6 П(С)БО 16 «Витрати»). 

А у листі ДФС від 04.05.2016 р. №9975/6/99-99-15-02-02-15 додали, що розділом ІІІ «Податок на прибуток підприємств» та підрозділом 4 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування за операціями, які здійснені у період перебування на спрощеній системі оподаткування.

Втім, вважаємо цю позицію контролюючих органів фіскальною, адже при такому підході одні й ті самі доходи будуть оподатковувані двічі: на спрощеній та на загальній системі.

З огляду на це, вважаємо, що у зазначеному випадку при визначенні фінрезультату за період перебування на загальній системі оподаткування після переходу зі спрощеної системи, доречно застосовувати норми п. 18 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ за аналогією із незавершеними операціями платників податку, які у 2014 р. використовували касовий метод, а саме:

1) за операціями, за якими дохід для цілей оподаткування податком на прибуток до 1 січня 2015 року визначався за датою надходження коштів на банківський рахунок або в касу платника податку і станом на 1 січня 2015 року у платника податку була наявна дебіторська заборгованість за такими операціями, при розрахунку об'єкта оподаткування сума коштів, що надійшла на банківський рахунок або в касу платника податку після 1 січня 2015 року, збільшує фінансовий результат до оподаткування;

2) за операціями, за якими витрати для цілей оподаткування податком на прибуток до 1 січня 2015 року визначалися за датою перерахування коштів на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку і станом на 1 січня у платника податку була наявна кредиторська заборгованість за такими операціями, при розрахунку об'єкта оподаткування сума коштів, що була перерахована на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку після 1 січня 2015 року, зменшує фінансовий результат до оподаткування.

При такому справедливому, на наш погляд, підході відображений у бухобліку у IV кварталі 2016 року дохід, не має оподатковуватися податком на прибуток.

Зауважимо, що нашу позицію також підтримали регіональні податківців у Дніпропетровській області, надаючи індивідуальну консультацію платнику податків, яка розміщена на їх сайті

Так, податківці говорять, що дійсно р. III ПКУ дійсно не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають за такими «перехідними» операціями. Втім, подвійне оподаткування суперечить основним принципам податкового законодавства України (ст. 4 ПКУ), а тому до отримання відповідних роз’яснень з боку ДФС України або Міністерства фінансів України, допускають відображення дебіторської/кредиторської заборгованості, що буде рахуватись в бухобліку підприємства станом на дату переходу на загальну систему, як різниці в рядку 4.1.15/в рядку 4.2.10 додатку РІ до Декларації та збільшення/зменшення фінансового результату до оподаткування за звітний період.

Що стосується звітного періоду, то відзначимо, що згідно з пп. 137.4.2 ПКУ у разі якщо особа ставиться на облік контролюючим органом як платник податку протягом податкового (звітного) періоду, перший податковий (звітний) період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду.

Оскільки першим податковим періодом для юрособи, яке перейшла з єдиного податку на загальну систему з 01.10.2016 р., буде виключно 4 квартал 2016 року, то вважаємо, що необхідно відзвітувати з податку на прибуток саме за цей період.

Для правильності складання Декларації з прибутку, звичайно ж з урахуванням п. 46.4 ПКУ про подання доповнення до декларації, можна:

  • або скласти ще одну «довідкову» фінзвітність в цілях податкового обліку, в якій буде фігурувати фінрезультат лише за IV квартал (тобто не наростаючим підсумком), як фінрезультат до оподаткування;
  • або ж Декларацію з прибутку заповнити з фінзвітності за весь 2016 р., складену наростаючим підсумком, але використовувати Додаток РІ, в якому вказати податкові різниці за аналогією з різницями для прибутківців, які використовували касовий метод - рядок 4.1.15 і рядок 4.2.10 Додатку РІ. Вважаємо, цей варіант прийнятнішим.

Однак, з огляду на неоднозначну позицію контролюючих органів щодо оподаткування незавершених операцій та для уникнення непорозумінь із контролюючими органами радимо отримати індивідуальну консультацію, використовуючи у запиті аргументи наведені вище.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202417
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024231
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418