Особливістю договорів комісії, як і договорів доручення, транспортного експедирування, агентських договорів, є те, що за ними право власності на товар чи послугу не переходить до комісіонера (повіреного). За посередницькі послуги комісіонер (повірений) отримує винагороду від комітента (довірителя), яка і є його доходом. Детальніше про це у консультації: Доходом юрособи — спрощенця, який здійснює комісійну торгівлю, є сума отриманої винагороди.
Відповідно до Інструкції №291 облік товарів, переданих на комісію за договорами комісії та іншими цивільно-правовими договорами, які не передбачають перехід права власності на ці товари до їх продажу, ведеться у комітента на субрахунку 283 «Товари на комісії».
При передачі товару у комітента виникають податкові зобов'язання з ПДВ на дату такої передачі (Див.: При передачі товару податкові зобов'язання з ПДВ у комітента виникають на дату такої передачі). В обліку таке нарахування ПДВ буде відображено: Д-т 643 К-т 641.
Нагадаємо, комітент, який передав комісіонеру товари, призначені для продажу, зберігає за собою право власності на ці товари (до моменту продажу їх покупцям). Після продажу комісіонером товарів, що належать комітенту, такий комітент повинен:
– визнати дохід від продажу та відобразити його в обліку: Д-т 361 К-т 702;
– відобразити суму визнаного податкового зобов’язання з ПДВ: Д-т 702 К-т 643
– списати вартість реалізованих товарів: Д-т 902 К-т 283.
Що стосується агентської винагороди, то відповідно до п. 19 П(С)БО 16 до витрат на збут також включаться оплата праці та комісійні винагороди продавцям, торговим агентам та працівникам підрозділів, що забезпечують збут.
Тож у комітента облік витрат, пов'язаних зі збутом (реалізацією, продажем) товарів, ведеться на рахунку 93 «Витрати на збут». Комісійна (агентська) винагорода, яку комітент нараховує і сплачує на користь комісіонера, також відображається за дебетом цього рахунку (Д-т 93 К-т 631) та не впливає на собівартість реалізованої продукції.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись