• Посилання скопійовано

Повернення товару: відображення в обліку

Підприємство повертає товар, імпортований в 2011 році від нерезидента, виробнику резиденту в Україні. Як правильно відобразити цю операцію в обліку?

Відповідно до ст. 1 Закону УРСР №959-XII від 16.04.1991 р. "Про зовнішньоекономічну діяльність" представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності - це установа або особа, яка представляє інтереси іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні і має на це належним чином оформлені відповідні повноваження. Тому повернення товару представництву нерезидента, фактично є поверненням товару нерезиденту — виробнику. Проте, важливо приділити увагу документальному оформленню такої операції. Зокрема у документах, які складає покупець, повинен бути засвідчений факт саме повернення товару за вартістю придбання (за договірною вартістю). Тому що з іншої сторони, операцію повернення можна трактувати, як продаж товару, з відповідними податковими наслідками.


Типової форми накладної на повернення немає, тому підприємство може розробити свою форму з урахуванням вимог ст. 9 Закону України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.95 р. №88, а також використовувати типову форму М-11 (форма затверджена наказом Мінстату від 21.06.96 р. №193). 

В бухгалтерському обліку під час зарахування товару на баланс, відповідно до переліку витрат зазначених у п. 9 ПСБО 9 “Запаси” було сформовано собівартість. І потрібно врахувати, що однією із складових собівартості іноземного товару була сума ввізного мита. Тому під час повернення товару проведення будуть мати наступний вигляд:

Д-т 632 К-т 281 — договірна вартість (сума без суми мита); 

Д-т 949 К-т 281 - сума мита.

Скоріше за все, покупець не відображав, як в бухгалтерському так і в податковому обліках витрат на придбаний товар, тому коригувати суму витрат не потрібно (адже її просто немає). 

Підстав для здійснення коригування (зменшення ПК з ПДВ) за ст. 192 ПКУ немає.  З іншої сторони, під час ввезення товару був сплачений ПДВ, який відображався у складі ПК за п. 198.2 ПКУ. Якщо враховувати норми пп. “г” п. 198.5 ПКУ, право на ПК у зв'язку з придбанням товарів втрачається, оскільки дані товари не будуть використані у межах господарської діяльності і через повернення, операція придбання фактично анулюється. Відповідно, товари використовуються в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ. А це означає, що у звітному періоді, в якому відбувається повернення товару загалом потрібно нарахувати ПЗ з ПДВ. І такі вимоги дійсно будуть в силі. Але за умовами запитання, придбання товару відбувалось у 2011 році, як наслідок саме у цьому періоді сплачувався ПДВ на митниці і відображався згодом ПК з ПДВ. Повернення товарів відбувається після спливу 1095 днів з періоду придбання, тому на наш погляд підстав для нарахування ПЗ за п. 198.5 ПКУ у цьому випадку не має.

 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144