• Посилання скопійовано

Повернення товару: відображення в обліку

Підприємство повертає товар, імпортований в 2011 році від нерезидента, виробнику резиденту в Україні. Як правильно відобразити цю операцію в обліку?

Відповідно до ст. 1 Закону УРСР №959-XII від 16.04.1991 р. "Про зовнішньоекономічну діяльність" представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності - це установа або особа, яка представляє інтереси іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні і має на це належним чином оформлені відповідні повноваження. Тому повернення товару представництву нерезидента, фактично є поверненням товару нерезиденту — виробнику. Проте, важливо приділити увагу документальному оформленню такої операції. Зокрема у документах, які складає покупець, повинен бути засвідчений факт саме повернення товару за вартістю придбання (за договірною вартістю). Тому що з іншої сторони, операцію повернення можна трактувати, як продаж товару, з відповідними податковими наслідками.


Типової форми накладної на повернення немає, тому підприємство може розробити свою форму з урахуванням вимог ст. 9 Закону України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.95 р. №88, а також використовувати типову форму М-11 (форма затверджена наказом Мінстату від 21.06.96 р. №193). 

В бухгалтерському обліку під час зарахування товару на баланс, відповідно до переліку витрат зазначених у п. 9 ПСБО 9 “Запаси” було сформовано собівартість. І потрібно врахувати, що однією із складових собівартості іноземного товару була сума ввізного мита. Тому під час повернення товару проведення будуть мати наступний вигляд:

Д-т 632 К-т 281 — договірна вартість (сума без суми мита); 

Д-т 949 К-т 281 - сума мита.

Скоріше за все, покупець не відображав, як в бухгалтерському так і в податковому обліках витрат на придбаний товар, тому коригувати суму витрат не потрібно (адже її просто немає). 

Підстав для здійснення коригування (зменшення ПК з ПДВ) за ст. 192 ПКУ немає.  З іншої сторони, під час ввезення товару був сплачений ПДВ, який відображався у складі ПК за п. 198.2 ПКУ. Якщо враховувати норми пп. “г” п. 198.5 ПКУ, право на ПК у зв'язку з придбанням товарів втрачається, оскільки дані товари не будуть використані у межах господарської діяльності і через повернення, операція придбання фактично анулюється. Відповідно, товари використовуються в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ. А це означає, що у звітному періоді, в якому відбувається повернення товару загалом потрібно нарахувати ПЗ з ПДВ. І такі вимоги дійсно будуть в силі. Але за умовами запитання, придбання товару відбувалось у 2011 році, як наслідок саме у цьому періоді сплачувався ПДВ на митниці і відображався згодом ПК з ПДВ. Повернення товарів відбувається після спливу 1095 днів з періоду придбання, тому на наш погляд підстав для нарахування ПЗ за п. 198.5 ПКУ у цьому випадку не має.

 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202525
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202550
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025131
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517