У бухгалтерському обліку нарахування амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації (п. 23 П(С)БО 7 “Основін засоби”, п. 25 П(С)БО 8 "Нематеріальні активи"). Підставою для зарахування активів на баланс є акти введення в експлуатацію (типові форми: ОЗ-1 "Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів", затверджений наказом Мінстату від 29.12.1995р. №352 та НА-1 "Акт введення в господарський оборот об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів", затверджений наказом Мінфіну від 22.11.2004р. №732). Надходження основних засобів та нематеріальних активів здійснюється проведенням Д-т 10 (12) з К-т 152 (154).
Нарахування амортизації за основними засобами починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об'єкт основних засобів став придатним для корисного використання. Нарахування амортизації при застосуванні виробничого методу починається з дати, що настає за датою, на яку об'єкт основних засобів став придатним для корисного використання.
Нарахування амортизації нематеріальних активів починається з місяця, наступного за місяцем, у якому нематеріальний актив уведено в господарський оборот.
У податковому обліку об'єктом оподаткування податком на прибуток, згідно пп. 134.1.1 ПКУ є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ. Для платників податку на прибуток, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 млн грн, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінрезультату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових років). Порядок нарахування різниць, зокрема амортизації за основними засобами та нематеріальними активами встановлено ст.138 ПКУ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити