• Посилання скопійовано

Відображаємо в обліку представництва нерезидента операції з гарантійного, поточного та сервісного ремонту

Як у податковому та бухгалтерському обліку платника податку на прибуток — постійного представництва нерезидента, який є платником ПДВ, відображаються операції з гарантійного, поточного та сервісного ремонту обладнання, якщо договір про ремонт, гарантійне та сервісне обслуговування укладений з нерезидентом?

Податковий і бухгалтерський облік таких операцій фактично залежить від того, як і від кого оформлюватимуться первинні документи щодо ремонту, гарантійного та сервісного обслуговування.  

Адже постійне представництво, як видно із запитання, є не тільки платником податку на прибуток, а і платником ПДВ. А об’єктом оподаткування цими податками є послуги/роботи, які надає/виконує саме платник податків (згідно з первинними документами), а не його засновник. Тобто, з метою оподаткування, діяльність постійних представництв на митній території України розглядається окремо від загальної діяльності нерезидента, інтереси якого воно представляє. 


Якщо договір про надання/виконання зазначених послуг/робіт укладено напряму із нерезидентом, але надавати/виконувати фактично їх буде інший платник податків – постійне представництво, це можливо на підставі розпорядження засновника. 

Якщо б постійне представництво було продавцем цього обладнання, то гарантійний ремонт, сервісне та гарантійне обслуговування за чинним законодавством мало б провадити саме воно. Такі ремонти і обслуговування є складовою реалізації товарів, встановленим законом і договором, з одного боку, правом покупця, з іншого – обов’язком продавця, і провадяться для покупця безкоштовно. Але вважаються оплатними, оскільки таке обладнання було продано, і гарантійні ремонти і обслуговування включені до ціни обладнання (хоча за ПКУ витрати на їх проведення розглядаються не у складі собівартості товарів, а як витрати на збут – п. «є» пп. 138.10.3 ПКУ). Тому, на думку деяких фахівців, включати їх вартість до оподаткованого доходу та/або до бази оподаткування ПДВ ще раз немає сенсу.  Інше питання щодо сервісного обслуговування, адже воно може оплачуватися покупцем окремо. Таке обслуговування оподатковується на загальних підставах

Але постійне представництво не є продавцем обладнання. Тому, оскільки платник податків оформлює відповідні акти, то вартість  наданих/виконаних послуг/робіт на підставі акту включатиметься до оподаткованого доходу/бази оподаткування за загальними правилами, встановленими для податку на прибуток і ПДВ в Україні. А ось права у платника податку-виконувача на податкові витрати і ПК з ПДВ у зв’язку із такими операціями, на нашу думку, не буде – якщо послуги/роботи надаються покупцю обладнання безоплатно (і без компенсації їх вартості нерезидентом). 

Бухгалтерський облік таких операцій залежатиме від факту оплати зазначених робіт/послуг.  Якщо, наприклад, сервісне обслуговування було оплатним, то в бухгалтерському обліку постійного представництва буде відображатися звичайна реалізація послуг/робіт. 

Що стосується безоплатного гарантійного обслуговування і ремонту, то продавець товарів їх вартість списує на збутові витрати (тобто, на рахунок 93). Але постійне представництво не є продавцем обладнання, тому облік цих витрат має бути іншим. Якщо нерезидент компенсуватиме постійному представництву ці витрати, то здійснення такого гарантійного обслуговування і ремонту теж варто, на нашу думку, відобразити як реалізацію послуг/робіт, а надходження компенсації – зарахувати як оплату за таку реалізацію. Якщо ж нерезидент не компенсуватиме вартість таких витрат окремо, то, на нашу думку, в бухгалтерському обліку постійного представництва слід відобразити операцію з безоплатного надання послуг/робіт. В такому випадку, як правило, витрати на надання послуг/ виконання робіт не збираються на рахунку 23, а прямо списуються на субрахунок 977. На цей субрахунок списуються і витрати з нарахування ПЗ з ПДВ

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518