• Посилання скопійовано

Витрати на невикористаний у гопдіяльності товар не включається до податкових витрат

Як підприємству правильно відобразити в податковому обліку доходи та витрати в декларації на прибуток підприємства за 2013-2014 р., якщо право власності на товар до Покупця перейшло 23/01/14 р., дата ВМД 26/12/2013 р., крадіжка відбулася 30/12/2013 р., а страхове відшкодування на суму крадіжки отримане в травні 2014 р.?

На підприємстві 26/12/2013 р. відбулось відвантаження товарів на експорт в Узбекістан. Станом на 26/12/13 р. підприємство не було зареєстровано платником ПДВ. Згідно умов контракту, право власності на товар переходить в момент доставки товару Перевізником на термінал станції призначення Покупця. Товар було відправлено залізничним транспортом та застраховано. На залізничній станції Дебальцево, Україна, 30/12/2013 р. при огляді працівниками вагонів, була виявлена крадіжка товару. По даній справі відкрито кримінальне провадження. 02/01/2014 р. також складений офіціальний комерційний акт залізничної дороги на суму нестачі. На термінал станції призначення Покупця товар прибув 23/01/2014 р. з нестачею, на що Покупцем було складено та направлено в адресу підприємства претензію. Також на суму нестачі був складений акт експертизи ВАТ «Узбекекспертиза» та ТПП Узбекистана. Як підприємству правильно відобразити в податковому обліку доходи та витрати в декларації на прибуток підприємства за 2013-2014 р., якщо право власності на товар до Покупця перейшло 23/01/14 р., дата ВМД 26/12/2013 р., крадіжка відбулася 30/12/2013 р., а страхове відшкодування на суму крадіжки отримане в травні 2014 р.

 
Ответ: Згідно із п. 137.1 ПКУ, дохід від реалізації товарів визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар. Як зазначено у питанні, згідно умов контракту, право власності на товар переходить в момент доставки товару перевізником на термінал станції призначення покупця. Таким чином, до прибуття товару до певної станції, визначеної у договорі, право власності на товар зберігається в продавця. І дохід від реалізації, і витрати, пов’язані із реалізацією товару, продавець до дати переходу права власності на цей товар в податковому обліку не визнає. 
Як свідчать умови питання, крадіжка товару відбулася (зафіксована документально і визнана перевізником і продавцем) до прибуття на термінал станції призначення покупця. А отже, товар, який було вкрадено, на той час належав продавцю. Логічно, що покупець, коли отримав товар із недостачею, склав претензію (яку, зрозуміло, що продавець має визнати, оскільки він був повідомлений про крадіжку товару). 
Таким чином, продавець у податковому обліку відобразить наступне:

 
- Продавець має визнати дохід і витрати, пов’язані із реалізацією товару, який фактично отримав покупець за датою переходу права власності на нього. За умовами запитання це була дата  23/01/14 р. Таким чином, реалізацію товару слід відобразити в декларації з податку на прибуток вже за 2014 р., у звичайному порядку. Жодного корегування доходу і витрат в цьому випадку не відбувається, адже ця операція відображається у обсязі лише тих товарів, які покупець фактично отримав і прийняв за первинними документами. Претензія від покупця матиме ті податкові наслідки, які залежать від умов договору і того, що покупець вимагає в ній. Якщо, наприклад, він вимагає лише довезти йому товари у кількості і якості, яких він не отримав, без жодних штрафних санкцій, то продавець відобразить їх реалізацію у порядку, зазначеному вище. Якщо ж покупець наполягатиме на штрафних санкціях, передбачених договором або міжнародним законодавством, їх облік слід буде вести відповідно до умов таких санкцій (сплати штрафів та пені, зниження ціни на товар, надання знижки на наступну партію товарів тощо). 
-Товар, який було вкрадено, не було використано у господарській діяльності. Отже, витрати на його придбання (якщо товар не буде знайдено, повернуто його власнику-продавцю і використано їм у майбутньому у господарській діяльності), не потраплять до податкових витрат.
- Оскільки продавець отримав страхове відшкодування збитків, пов’язаних із перевезенням товарів, то спрацьовує другий абзац пп. 140.1.6 ПКУ:   «якщо умови страхування передбачають виплату страхового відшкодування на користь платника податку - страхувальника, то застраховані збитки, яких зазнав такий платник податку у зв'язку з веденням господарської діяльності, включаються до його витрат за податковий період, в якому він зазнав збитків, а будь-які суми страхового відшкодування зазначених збитків включаються до доходів такого платника податку за податковий період їх отримання». Отже, продавець має право на податкові витрати у сумі застрахованих збитків (зокрема, вартості вкрадених товарів) у періоді, в якому вони були визнані (був оформлений страховий акт тощо). І зобов’язаний визнати дохід у періоді фактичного отримання страхового відшкодування (в травні 2014 р.). Звісно, якщо декларацію з податку на прибуток продавець подає лише за річний звітний період, то такі витрати і дохід слід відобразити у тому році, в якому їх було визнано. 
- В декларації з податку на прибуток за формою, затвердженою наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. №872, дохід від реалізації товарів відображається у рядку 02, відповідно, собівартість реалізованих товарів – у рядку 05. Застраховані збитки відображаються у рядку 06.4 декларації і, відповідно, у рядку 06.4.43 додатку ІВ до декларації. А сума страхового відшкодування відображається і рядку 03 декларації (звісно, у сумі загального значення цього рядка, який може складатися з кількох показників), і в рядку 03.22 додатку ІД до декларації. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442