• Посилання скопійовано

Передача ОС в уставной фонд: бухгалтерский и налоговый учет

Как осуществляется бухгалтерский и налоговый учет при передаче основных средств малого предприятия в уставной фонд другого предприятия?

На данный момент определения того, что является малым предприятием, законодательство не содержит. В ст. 55 Хозяйственного кодекса Украины есть определения субъектов малого предпринимательства и субъектов микропредпринимательства, однако из вопроса непонятно, к каким именно субъектам относится ваше предприятие. 

Непонятно также, плательщиком каких налогов является предприятие, которое передает ОС в уставной фонд другого предприятия. А это важно, так как для плательщиков налога на прибыль и НДС такая передача является одновременно и поставкой (исходя из пп. 14.1.191 НКУ и пп. 14.1.244 НКУ), и реализацией такого ОС (исходя из пп. 14.1.202 НКУ), а значит, подпадает под объект обложения. Базой обложения в данном случае будет договорная цена (т.е., та стоимость, по которой ОС передаются другому предприятию). Обычная цена, определенная согласно ст. 39 НКУ, с 01.09.2013 г. применяется только для контролируемых операций (перечень которых установлен п. 39.2 НКУ).    

А вот для плательщиков единого налога такая передача в облагаемый доход не попадает (исходя из ст. 292 НКУ). 

В отношении же бухгалтерского учета, в вопросе не указано, какой бухгалтерский учет ведет ваше предприятие, поэтому исходим из наиболее распространенной ситуации: предприятие ведет обычный бухгалтерский учет по национальным положениям (стандартам) бухгалтерского учета. 

В таком случае, предприятию, передающему ОС в уставной фонд другого предприятия, нужно оформить эту операцию следующим образом: 

1) датой принятия решения о такой передаче перевести ОС в состав необоротных активов, которые содержатся для продажи по остаточной стоимости: 

Дт 131 «Износ основных средств» Кт 10 «Основные средства» на сумму износа

Дт 286 «Необоротные активы и группы выбытия, которые содержатся для продажи» Кт 10 на сумму остаточной стоимости;

2)при передаче на основании первичных документов (например, акта по форме №ОЗ-1) отразить реализацию такого актива: 

Дт 943 «Себестоимость реализованных производственных запасов» Кт 286 по себестоимости такого актива

Дт 377 «Расчеты с прочими дебиторами» Кт 712 «Доход от реализации прочих оборотных активов» на сумму, по которой ОС вносится в уставной капитал предприятия

если предприятие, которое делает взнос, является плательщиком НДС: 

Дт 712 Кт 641/НДС на сумму налогового обязательства по НДС

3) отразить полученные в обмен на ОС инвестиции в другое предприятие:

Дт 14 «Долгосрочные финансовые инвестиции» Кт 377 «Расчеты с прочими дебиторами» на сумму полученных корпоративных прав и т.д. в обмен на ОС.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04207
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528