• Посилання скопійовано

Перерахунок суми за опалення: облік та податки

Організація (платник податку на прибуток і ПДВ) отримала від постачальника теплової енергії акт-перерахунок від 30.04.2025 р., в якому зменшується нарахування за січень-березень на загальну суму (-) 61 345.38 грн, в т.ч. ПДВ. Розрахунок коригування (РК) не оформлено. Як відобразити такий акт в бухобліку? Як він вплине на ПДВ та податок на прибуток?

Податок на додану вартість (ПДВ)

Нагадаємо, що в загальному випадку податкові зобов’язання з ПДВ виникають за правилом «першої події» (пп. 187.1 ПКУ):

  • або на дату отримання передоплати;
  • або на дату постачання товарів, виконання робіт, надання послуг.

Водночас, згідно з пп. 44 підрозд. 2 розд. XX ПКУ тимчасово (до 1 січня 2026 року) платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ касовий метод для потреб оподаткування згідно з розд. V ПКУ – метод податкового обліку, за яким:

  • дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків, до каси платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості постачених (або тих, що підлягають постачанню) ним товарів (послуг);
  • дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості постачених (або тих, що підлягають постачанню) йому товарів (послуг).

Отже, датою (датами) оплати за теплову енергію за вищевказані періоди (січень – березень) постачальник мав оформити на підприємство податкові накладні (ПН) та зареєструвати їх в ЄРПН.

Потім (у квітні) був здійснений перерахунок і зменшена нарахована сума за ці місяці. Але, судячи із сказаного в запитанні, повернення оплати за такі періоди постачальник не здійснював. Тобто, оскільки кошти сплачені, і вони залишаються у постачальника (вочевидь, вони будуть зараховані в рахунок оплати за тепло в наступному опалювальному сезоні), то для оформлення РК «на зменшення» немає підстав. Відповідно організації не потрібно коригувати свій податковий кредит з ПДВ.

 

Бухгалтерський облік

В бухгалтерському обліку на підставі акта перерахунку організація зменшує витрати на комунальні послуги (у даному випадку на тепло). Для цього робляться такі самі проводки, як і при нарахуванні цих витрат, але зі знаком «мінус» (крім проведень щодо податкового кредиту).

Наприклад, витрати на опалення були відображені так:

  • Дт 92 – Кт 631 – 100 000 - сума без ПДВ;
  • Дт 644/2 – Кт 631 – 20 000 – сума ПДВ;
  • Дт 631 – Кт 311 – 120 000 – оплачено за послуги;
  • Дт 641/ ПДВ – Кт 644/2 – відображено податковий кредит з ПДВ.

У квітні зменшено суму нарахування на 60 000 грн (у т.ч. ПДВ – 10 000 грн).

В бухобліку робляться проведення:

  • Дт 92 – Кт 631 – - 50 000 - сума без ПДВ;
  • Дт 644/2 – Кт 631 – -10 000 – ПДВ (а сума податкового кредиту за Дт 641/ ПДВ не змінюється).

Ці проведення робляться датою акта – перерахунку (тобто 30.04.2025 р.).

 

Податок на прибуток

При обчисленні податку на прибуток за основу беруться дані бухгалтерського обліку. Податкових різниць щодо комунальних послуг нормами ПКУ не передбачено.

Тож організація (якщо вона звітує поквартально) при складанні декларації за I квартал враховує всю нараховану суму комунальних послуг (у т. ч. за тепло) у складі витрат, а у звіті за півріччя (адже перерахунок був здійснений у квітні) зменшує суму витрат на відповідну суму без ПДВ.

Висновки: 

  1. Оскільки не було повернення коштів, то РК не оформляється і податковий кредит з ПДВ не коригується;
  2. В бухобліку датою оформлення акта – перерахунка робляться сторнуючі проведення;
  3. Обчислення податку на прибуток здійснюється у відповідності до показників бухобліку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Іваненко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат за мировою угодою: момент визнання 3% річних та інфляційних втрат
    Підприємство підписало мирову угоду з кредитором, яка передбачає погашення основного боргу, а також 3% річних та інфляційних втрат за графіком. Коли боржнику слід визнавати витрати на суму цих 3% річних та інфляційних втрат: на всю суму одразу на дату укладення мирової угоди (5 червня 2025 року) чи частинами щомісяця відповідно до графіка платежів?
    Сьогодні 13:1122
  • Як обліковувати активи, придбані разом із нерухомістю?
    Підприємство придбало автозаправну станцію. В акті приймання – передачі вказано цей об'єкт в кількості 1 шт, а також багато інших активів (як РРО, холодильник тощо). Дані активи зазначені без вартості, тільки кількість. Як обліковувати такі активи?
    Сьогодні 12:5619
  • Оновлення ПЗ на обладнанні клієнта: що в бухобліку?
    Підприємство здійснює обслуговування електронного обладнання, яке потребує інколи переустановки програмного забезпечення (ПЗ) або його оновлення. Для цих потреб придбані оновлення ПЗ. Вартість одного оновлення перевищує 1 млн грн. Як відобразити ці оновлення ПЗ в бухобліку, якщо підприємство може їх використовувати більше року?
    Сьогодні 12:0916
  • Перерахунок суми за опалення: облік та податки
    Організація (платник податку на прибуток і ПДВ) отримала від постачальника теплової енергії акт-перерахунок від 30.04.2025 р., в якому зменшується нарахування за січень-березень на загальну суму (-) 61 345.38 грн, в т.ч. ПДВ. Розрахунок коригування (РК) не оформлено. Як відобразити такий акт в бухобліку? Як він вплине на ПДВ та податок на прибуток?
    Сьогодні 11:0712
  • Бухгалтерський облік списання знищеного заставного майна
    ТОВ отримало кредит в банку. В заставу надано автомобіль. Автомобіль потрапив в ДТП і не підлягає відновленню. Залишкова вартість авто - нуль. Страхова компанія виплатила страхове відшкодування на рахунок банку. Банк зарахував кошти в погашення частини тіла кредиту та відсотків. Як відобразити дані операції в обліку та оподаткувати?
    Сьогодні 09:0913