• Посилання скопійовано

Порядок відображення знижок у обліку продавця залежить від того, коли її надано

Як у податковому обліку відображаються знижки?

Порядок відображення нарахованих знижок у податковому обліку продавця залежить від того, коли її надано: у момент продажу товарів чи після їх продажу.

Знижку надано в момент продажу товарів. У податковому обліку сума знижок окремо не відображається, оскільки остаточна ціна продажу товарів формується вже за мінусом знижки. Зауважимо: у зв'язку зі змінами, внесеними Законом №408 до ПКУ, з 01.09.2013 р. база оподаткування ПДВ відповідно до п. 188.1 ПКУ визначається виходячи з договірної вартості постачання товарів (лише у разі здійснення контрольованих операцій база визначається не нижче звичайної ціни). Згідно з пп. 14.1.71 ПКУ «звичайна ціна — ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін».


 

Якщо знижку надано після продажу товару, за нормою п. 140.2 ПКУ вона розглядається як зміна суми компенсації вартості проданих товарів. Тому підприємство-продавець у цьому випадку повинне:

— здійснити відповідний перерахунок доходів у звітному періоді, в якому сталася така зміна суми компенсації (п. 140.2 ПКУ);

— зменшити податкові зобов'язання з ПДВ (ст. 192 ПКУ).

Кожна господарська операція суб'єкта господарювання, зокрема зміна компенсації їх вартості, повинна підтверджуватися документально. I факт здійснення перерахунку також підтверджується первинним документом.

Якщо сторонами договору є юрособи і підставою для перерахунку є зміна суми компенсації вартості, вносяться зміни до договору (це може бути додаткова угода або, приміром, додаток до існуючої угоди). Увага: внесені до договору зміни, вважаємо, не є підставою для перерахунку — це лише намір змінити ціну. Коригування доходу та витрат має підтверджуватися документально. Наприклад, це може бути протокол про погодження сторонами договору цін, що буде складовою підтвердних документів на товар, роботи (послуги). На дату складання такого протоколу виникає право на коригування доходу у покупця і витрат у продавця.

 

Зверніть увагу: у момент перерахунку витрат покупцю потрібно проаналізувати, до складу яких витрат — операційних чи інших — належить придбаний товар, роботи (послуги). Якщо це витрати, що формують собівартість товарів, виконаних робіт (послуг), то перераховувати нічого — зменшувати витрати не доведеться. За нормами п. 138.4 ПКУ такі суми ще не визнавалися витратами, тому що витрати за собівартістю визнаються одночасно з отриманим доходом. Якщо змінюється ціна на товари, роботи (послуги), вартість яких відносилася до інших витрат, — здійснюється перерахунок. За нормами п. 138.5 ПКУ інші витрати в основному визнаються за датою понесення, і такі суми раніше було віднесено до складу витрат.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»