• Посилання скопійовано

Нюанси обліку доходів та витрат протягом договору з надання послуг терміном один рік

Як підприємству правильно відобразити в обліку доходи та списати на витрати комплектуючі за річним договором на обслуговування обладнання (15.04.2025 – 15.04.2026 рр.), якщо умовами договору передбачена 100% передоплата (16.04.2025 р.) та одноразове підписання акта на всю суму (30.04.2025 р.), а комплектуючі для ремонту будуть використовуватися протягом усього терміну дії договору?

Дохід, пов’язаний із наданням послуг, визнають виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінено результат цієї операції (пп. 10 НП(С)БО 15).

Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх наведених нижче умов:

  • можливості достовірної оцінки доходу;
  • імовірності надходження економічних вигід від надання послуг;
  • можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;
  • можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.

Відповідно до пп. 11 НП(С)БО 15, ступінь завершеності операції з надання послуг оцінюють шляхом:

  • вивчення виконаної роботи;
  • визначення питомої ваги обсягу послуг, наданих на певну дату, у загальному обсязі послуг, які мають бути надані;
  • визначення питомої ваги витрат, яких зазнає підприємство у зв’язку з наданням послуг, у загальній очікуваній сумі таких витрат. Сума витрат, здійснених на певну дату, включає тільки ті витрати, які відображають обсяг наданих послуг на цю саму дату.

Якщо послуги полягають у виконанні невизначеної кількості дій (операцій) за певний період часу, то дохід визначають шляхом рівномірного його нарахування за цей період (крім випадків, коли інший метод краще визначає ступінь завершеності надання послуг) (пп. 12 НП(С)БО 15).

Якщо дохід (виручка) від надання послуг не може бути достовірно визначений, то його відображають у бухгалтерському обліку в розмірі визначених витрат, що підлягають відшкодуванню (пп. 13 НП(С)БО 15).

Порядок оцінки ступеня завершеності операцій з надання послуг визначається обліковою політикою підприємства (див. пп. 25.1 НП(С)БО 15).

Відповідно до пп. 7 НП(С)БО 16, витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Дохід і витрати від наданих послуг відображаються на кожну дату балансу протягом всього строку надання послуг, навіть якщо акт наданих послуг буде на початку періоду.

На момент підписання акту слід відобразити доходи майбутніх періодів. 

І вже на кожну дату балансу з цих доходів майбутніх періодів слід відображати реальні доходи і витрати. Якщо баланс складається поквартально, то на кінець кожного кварталу відображати, і, зрештою, на дату закінчення договору. Якщо баланс складається тільки раз на рік, то відобразити на кінець року і на кінець закінчення договору.

Висновки:

1. На момент підписання акту слід відобразити доходи майбутніх періодів. На кожну дату балансу з цих доходів майбутніх періодів слід відображати реальні доходи і витрати;

2. Для уникнення податкових ризиків рекомендується отримати індивідуальну податкову консультацію.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Людмила Марченко

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»