• Посилання скопійовано

Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ

Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?

Класифікація програмного забезпечення (ПЗ)

Придбання програмного забезпечення у нерезидента, яке передається онлайн для подальшого перепродажу, класифікується як придбання електронних послуг.

Відповідно до Податкового кодексу України (ПКУ), постачання програмного забезпечення та оновлень до нього, у тому числі електронних примірників, надання доступу до них, а також дистанційне обслуговування програмного забезпечення належить до електронних послуг (пп. «е» пп. 14.1.56-5 ПКУ). Якщо ПЗ придбавається для перепродажу, така операція розцінюється як придбання електронних послуг, а не як платіж роялті, за умови, що це придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності для перепродажу такого примірника (пп. 14.1.225 ПКУ).

 

ПДВ при придбанні ПЗ у нерезидента

Підприємство-резидент, отримувач електронних послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, зобов'язане нарахувати ПДВ на вартість таких послуг.

Місце постачання електронних послуг визначається за місцем знаходження отримувача послуг (пп. 186.3-1 ПКУ). Оскільки підприємство є резидентом України, місце постачання ПЗ знаходиться на митній території України.

Якщо підприємство є платником ПДВ:

Підприємство зобов'язане нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ за ставкою 20% на вартість отриманих електронних послуг (пп. 208.2 ПКУ);

  • Датою виникнення податкових зобов'язань є дата першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку підприємства на оплату послуг, або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом (пп. 187.8 ПКУ);
  • На дату виникнення податкових зобов'язань підприємство складає податкову накладну (ПН) із зазначенням суми нарахованого податку. Ця ПН підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) (пп. 208.2 ПКУ). Така ПН складається з типом причини «14» (Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента);
  • Зареєстрована ПН є підставою для включення суми нарахованого ПДВ до складу податкового кредиту (пп. 208.2 ПКУ; пп. 198.1 ПКУ). Податкові зобов'язання та податковий кредит відображаються в одному звітному періоді за умови своєчасної реєстрації ПН.

Якщо підприємство не є платником ПДВ:

Підприємство все одно зобов'язане нарахувати та сплатити ПДВ з отриманих від нерезидента послуг.

У цьому випадку слід подати Розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами на митній території України (детальніше - тут).

 

Оформлення операцій з нерезидентом

Операції з нерезидентом оформлюються договором (або інвойсом-офертою) та актом приймання-передачі послуг (або іншим документом, що підтверджує надання послуг).

1. Договірні відносини: Укладіть договір з нерезидентом. Це може бути електронний договір, або інвойс (рахунок-фактура), що містить умови постачання ПЗ.

2. Підтвердження отримання послуги: Факт отримання ПЗ (електронної послуги) має бути підтверджений актом приймання-передачі послуг або іншим документом, що засвідчує факт постачання.

3. Бухгалтерський облік: В бухгалтерському обліку ПЗ, придбане для перепродажу, на наш погляд, слід відобразити у складі товарів на субрахунку 281. Подальший продаж такого ПЗ також відображається в порядку, прийнятому для продажу товарів.

 

Оформлення операцій з українським покупцем

Передача ПЗ (коду доступу) українському покупцю є операцією з постачання послуг, яка оподатковується ПДВ на загальних підставах, якщо підприємство є платником ПДВ.

1. Договірні відносини: Укладіть договір з українським покупцем на постачання ПЗ (надання доступу).

2. Підтвердження надання послуги: Оформіть акт приймання-передачі послуг (або кодів доступу).

3. ПДВ при перепродажу: Якщо підприємство є платником ПДВ, операція з передачі ПЗ українському покупцю оподатковується ПДВ за ставкою 20%. Підприємство зобов'язане нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ, скласти та зареєструвати податкову накладну на покупця. Якщо підприємство не є платником ПДВ, ПДВ не нараховується.

4. Бухгалтерський облік: Відображається продаж товарів в загальному порядку.

Висновки:

Класифікація ПЗ: Придбання програмного забезпечення у нерезидента для перепродажу класифікується як електронна послуга, а не товар чи роялті, згідно з ПКУ;

ПДВ при придбанні: Підприємство-резидент зобов’язане нарахувати ПДВ (20%) на вартість електронних послуг від нерезидента, скласти та зареєструвати податкову накладну, яка дає право на податковий кредит (за умови платника ПДВ);

Оформлення операцій: З нерезидентом укладається договір, підтверджується актом надання послуг; з резидентом-покупцем — договір і акт передачі ПЗ, операція оподатковується ПДВ (20%) при перепродажу, якщо підприємство — платник ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    Сьогодні 11:1164
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    Сьогодні 09:0630
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    Сьогодні 08:2254
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.202566
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202558