• Посилання скопійовано

Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?

Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?

Розглянемо, що ж таке інклюзивний автомобіль. Отже, інклюзивний автомобіль — це транспортний засіб, спеціально адаптований або сконструйований для забезпечення комфортного, безпечного та доступного пересування людей з особливими потребами, зокрема тих, хто має фізичні чи ментальні порушення, наприклад, людей з інвалідністю тощо. Таким чином, вже сама конструкція такого автомобіля передбачає його використання не для адміністративних потреб, а для перевезення людей з особливими потребами, зокрема, людей з інвалідністю.

Далі поговоримо про те, чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юридична особа.

За нормами ст. 1 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації»:

  • благодійник - дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності;
  • благодійна організація - юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених цим Законом, як основну мету її діяльності;
  • бенефіціар - набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом.

Благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону (ч. 1 ст. 6 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації»).

Відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону благодійник або уповноважені ним особи мають право здійснювати контроль за цільовим використанням благодійної пожертви, у тому числі на користь третіх осіб.

Цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах (ч. 1 ст. 3 Закону).

Сферами благодійної діяльності є, серед іншого (див. ч. 2 ст. 3 Закону):

  • опіка і піклування, законне представництво та правова допомога;
  • соціальний захист, соціальне забезпечення, соціальні послуги і подолання бідності тощо.

З наведеного випливає, що юридична особа може бути благодійником, давши кошти на купівлю авто, за умови її добровільної згоди. Поряд з цим, у статутних та інших внутрішніх документах юридичної особи не повинно бути заборони на здійснення таких операцій з надання допомоги. Причому в розглядуваній ситуації благодійна організація, яка отримуватиме кошти, буде бенефіціаром (отримувачем) допомоги, з метою використання коштів на придбання авто, яке використовуватиметься для надання допомоги людям з інвалідністю у формі їх безоплатного перевезення.

Причому відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону благодійні організації самостійно визначають сфери, види, місце (територію), строки і бенефіціарів благодійної діяльності в установчих документах, благодійних програмах або інших рішеннях органів управління.

Таким чином, благодійний фонд матиме право отримати кошти на придбання авто і використовувати його для перевезення людей з інвалідністю, тільки якщо можливість надання такого виду допомоги встановлено установчими документами фонду, та/або благодійними програмами, та/або іншими рішеннями органів управління фонду.

Якщо юридична особа надасть кошти на придбання авто, надалі вона має право контролювати використання коштів на придбання авто і використання авто для перевезення людей з інвалідністю.

Звісно, що між фондом і юридичною особою слід укласти договір з надання благодійної допомоги, де всі ці питання вирішуються.

Щодо відображення в бухобліку зазначимо, що з точки зору бухобліку отримані кошти є цільовим фінансуванням.

Згідно з п. 18 НП(С)БО 15, цільове фінансування капітальних інвестицій визнається доходом протягом періоду корисного використання відповідних

об'єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об'єктів.

Цільове фінансування обліковується на рахунку 48.

Бухгалтерські проводки:

  • Дт 311 Кт 48 – отримано кошти від благодійника;
  • Дт 152 Кт 631 – придбано автомобіль;
  • Дт 631 Кт 311 – оплата постачальнику за автомобіль;
  • Дт 48 Кт 69 – витрачені на оплату автомобіля кошти визнано у складі доходів майбутніх періодів;
  • Дт 105 Кт 152 – введено автомобіль в експлуатацію;
  • Дт 949 Кт 131 – нараховано амортизацію автомобіля;
  • Дт 69 Кт 745 – пропорційно нарахованій амортизації визнано дохід від цільового фінансування.

Всі витрати на експлуатацію автомобіля (зарплата водія, витрати палива, витрати на ремонт тощо) відносяться на субрахунок 949.

По суті такі витрати є витратами на здійснення благодійних програм благодійної організації.

Далі розглянемо, якими документами підтвердити, що це не адміністративні витрати. Нагадуємо, що про адміністративні витрати благодійної організації можна почитати тут, тут, тут.

До адміністративних витрат відносяться такі загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством.

Витрати на придбання і обслуговування авто для перевезення людей з інвалідністю – це витрати на виконання благодійної програми, а не витрати на обслуговування та управління підприємством (зокрема, благодійним фондом). Тому такі витрати на авто не є адміністративними.

Підтвердити характер таких витрат можна благодійною програмою благодійної організації, затвердженим кошторисом на благодійні програми, первинними документами, які підтверджують використання автомобіля, наприклад, подорожніми листами, наказами керівника тощо.

Конкретний перелік підтвердних документів залежить від особливостей кожної конкретної ситуації.

Висновки:

  • Юридична особа може фінансувати покупку інклюзивного авто для благодійного фонду за умови добровільної згоди та відсутності заборон у її статутних документах. Фонд має право отримати ці кошти, якщо це передбачено його установчими документами чи благодійними програмами;
  • Облік цільового фінансування та авто у бухгалтерії фонду: кошти відображаються як цільове фінансування на рахунку 48, витрати на авто – на субрахунку 949, дохід визнається пропорційно амортизації. Первинні документи (договори, подорожні листи) підтверджують цільове використання;
  • Витрати на авто не є адміністративними, якщо вони пов’язані з виконанням благодійної програми. Це підтверджується благодійною програмою, кошторисом, подорожніми листами та іншими документами, що засвідчують використання авто для перевезення людей з інвалідністю.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202511
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025703
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025122
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202539
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025108