• Посилання скопійовано

Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?

ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?

Користуйся послугою – час пішов…

Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (див. пп. 5 НП(С)БО 15).

Відповідно до наведеної умови, ТОВ здійснює продаж пакету послуг на обслуговування вантажного автомобіля за фіксованою ціною на один транспортний засіб клієнта. Неважливо, скільки разів буде проведено діагностику, балансування, монтаж чи демонтаж, вартість послуги буде однаковою, навіть якщо клієнт перевищить ліміт.

Тобто ТОВ отримує аванс (див. пп. 6 НП(С)БО 15).

А от як правильно визнати дохід – це питання, адже у нас є період, вартість послуг, проте немає кількісного визначення послуги. Для такого випадку пп. 12 НП(С)БО 15 визначено: якщо послуги полягають у виконанні невизначеної кількості дій (операцій) за визначений період часу, то дохід визначається шляхом рівномірного його нарахування за цей період (крім випадків, коли інший метод краще визначає ступінь завершеності надання послуг) (див. пп. 12 НП(С)БО 15).

Тоді ТОВ потрібно буде складати акт кожного місяця на суму, що визначається як 1/12 річної вартості послуг, незалежно від того, були вони надані, чи ні. У зв’язку з цим бажано передбачити порядок складання документів у договорі.

На нашу думку, в цьому випадку ідентифікувати, які саме послуги було надано, не потрібно. Акт буде відповідати предмету договору: «послуги з обслуговування вантажного автомобіля».

Оскільки в договорі немає обмежень щодо кількості звернень, то якщо собівартість послуги буде більшою, то це вже витрати підприємства у складі собівартості, і послуги не будуть вважатися безоплатно наданими.

Якщо таким чином відображати дохід, то коригувати податкову накладну, складену за авансом, не потрібно.

Звертаємо увагу, що такий підхід можна буде застосувати тільки в тому випадку, якщо договором не передбачено відшкодування. Послуги мають бути визнані доходом протягом року.

 

Визнаємо дохід за фактом надання послуг

Якщо ж ідентифікувати надані послуги за фактом надання і, відповідно, складати акти, то в цьому випадку дохід буде визнано в загальному порядку за правилами НП(С)БО 15. Коригувати податкову накладну на аванс доведеться на кожну дату акту.

Тоді постає питання: а що ж робити, коли договір закінчиться, а у нас або всю суму авансової оплати не вибрано, або навпаки – переліміт? У цьому випадку ціна окремо наданих послуг у пакеті (діагностика, балансування, монтаж) має бути або збільшена, або зменшена, і в кінці року здійснено перерахунок.

Результат перерахунку буде зафіксовано в акті зміни ціни, і відповідно ТОВ відкоригує податкову накладну на аванс через РК щодо зміни ціни. Якщо обрати таку модель, тоді договором потрібно буде передбачити, як і в першому випадку, порядок складання документів і дату остаточного перерахунку.

На наш погляд, такий підхід максимально ідентифікує послуги, які надані, і дозволяє зберегти співмірність – витрати визнаємо в періоді визнання доходів.

 ***

Читайте також: Дохід, пов'язаний з наданням послуг: особливості визначення

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025234
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025110
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202535
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025103
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202547