• Посилання скопійовано

Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг

Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?

Щодо податкового обліку

Загальні правила амортизації

Згідно з пп. 138.3.1 ПКУ, розрахунок амортизації основних засобів (ОЗ) здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених пп. 14.1.138 ПКУ, пп. 138.3.2-138.3.4 ПКУ. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені НП(С)БО 7. Для розрахунку амортизації визначається вартість ОЗ без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку. Амортизація нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ, встановленого платником податку в бухгалтерському обліку, але не менше мінімально допустимих строків, встановлених пп. 138.3.3 ПКУ.

 

Мінімально допустимі строки

Згідно з пп. 138.3.3 ПКУ, для групи 5 "Транспортні засоби" мінімально допустимий строк корисного використання становить 5 років.

 

Прискорена амортизація (спеціальна норма)

Водночас, пп. 43-1 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ встановлює спеціальне правило. Платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо нових основних засобів, серед іншого, п’ятої групи, введених в експлуатацію з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року, використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює 24 місяцям (2 роки). При цьому такі ОЗ мають одночасно відповідати таким вимогам:

  • бути введеними в експлуатацію платником податків у зазначений період;
  • бути новими (тобто такими, що не були у використанні, хоча є особливості застосування цього правила для ОЗ, придбаних під час воєнного стану – тут ми це питання не аналізуємо);
  • використовуватися у власній господарській діяльності платника податків протягом усього періоду нарахування прискореної амортизації;
  • не бути проданими або безоплатно переданими іншим особам (крім випадків, передбачених ПКУ) протягом 24 місяців з дати введення в експлуатацію.

Висновок щодо податкового обліку:

  • Автомобілі належать до групи 5 ОЗ;
  • За загальним правилом ПКУ, мінімальний строк амортизації для них – 5 років;
  • Однак, якщо отриманий у фінансовий лізинг автомобіль є новим (раніше не використовувався, за винятком випадків, про які ми сказали вище) і був введений вами в експлуатацію (тобто зарахований на баланс як об'єкт ОЗ) в період з 01.01.2020 до 31.12.2030, то підприємство має право застосувати для цілей податкового обліку прискорену амортизацію зі строком 2 роки, відповідно до пп. 43-1 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ
  • Те, що автомобіль придбаний за програмою "5-7-9", не впливає на правила податкової амортизації. 

Щодо бухгалтерського обліку

Визнання активу

Згідно з НП(С)БО 14, орендар визнає необоротний актив та орендне зобов'язання щодо фінансової оренди (лізингу).

 

Амортизація

Згідно з пп. 23 НП(С)БО 7, строк корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс) і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації. Згідно з пп. 24 НП(С)БО 7, при визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати:

  • очікуване використання об'єкта підприємством/установою з урахуванням його потужності або продуктивності;
  • очікуваний фізичний та моральний знос;
  • правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.

 

Метод амортизації

Згідно з пп. 26 НП(С)БО 7, метод амортизації обирається підприємством самостійно, виходячи з очікуваного способу отримання економічних вигод від його використання. Підприємство може обрати один з методів, наведених у пп. 26 НП(С)БО 7 (прямолінійний, зменшення залишкової вартості, прискореного зменшення залишкової вартості, кумулятивний, виробничий).

 

Строк амортизації орендованого активу

Згідно з пп. 3 розд. ІІ НП(С)БО 14, амортизація об'єкта фінансової оренди нараховується орендарем протягом періоду очікуваного використання активу. Періодом очікуваного використання об'єкта фінансової оренди є строк корисного використання (якщо угодою передбачено перехід права власності на актив до орендаря) або коротший з двох періодів - строк оренди або строк корисного використання об'єкта фінансової оренди (якщо переходу права власності не передбачено).

Висновок щодо бухгалтерського обліку:

  • У бухгалтерському обліку підприємство самостійно встановлює очікуваний строк корисного використання автомобіля, виходячи з реальних економічних очікувань щодо його експлуатації (як довго підприємство планує отримувати економічні вигоди від його використання);
  • Встановлення строку корисного використання в 2 роки для нового автомобіля, який підприємство планує використовувати протягом 5-річного терміну лізингу (і, можливо, довше), має бути економічно обґрунтованим. Як правило, реальний строк корисного використання легкового автомобіля значно перевищує 2 роки;
  • Якщо договір лізингу не передбачає переходу права власності до вас після 5 років, то амортизувати автомобіль потрібно протягом коротшого зі строків: очікуваного строку корисного використання або строку лізингу (5 років). Якщо очікуваний строк використання, наприклад, 7 років, то амортизувати треба протягом 5 років;
  • Якщо договір лізингу передбачає перехід права власності до вас, то амортизувати потрібно протягом усього очікуваного строку корисного використання (наприклад, 7 років);
  • Просто встановити строк 2 роки в бухобліку лише тому, що така можливість є в податковому обліку, не є коректним з точки зору НП(С)БО, якщо це не відповідає реальним очікуванням щодо експлуатації активу. Це призведе до викривлення фінансової звітності;
  • Якщо підприємство все ж встановить різні строки амортизації в податковому (2 роки) та бухгалтерському (наприклад, 5 років) обліку, то як платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розд. ІІІ ПКУ, підприємство будете зобов'язане розраховувати та відображати податкові різниці згідно зі ст. 138 ПКУ

Загальний підсумок

  1. В податковому обліку. Підприємство може застосувати прискорену амортизацію (строк 2 роки), якщо автомобіль відповідає наведеним вище критеріям.
  2. В бухгалтерському обліку. Підприємство повинне встановити економічно обґрунтований строк корисного використання, який, найімовірніше, буде довшим за 2 роки (ймовірно, 5 років або більше, залежно від умов договору лізингу та ваших планів на авто). Встановлення 2-річного строку в бухобліку є малоймовірним і потребує серйозного обґрунтування, не пов'язаного з податковими нормами.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202533
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202579
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549