• Посилання скопійовано

Орендна плата розраховується пропорційно до кількості календарних днів

Договір оренди автомобіля нотаріально завірений з 15.08.2013 р. Орендна плата за місяць - 600 грн. Як розрахувати орендну плату за перший календарний місяць оренди? Цей автомобіль використовує тільки директор. Як обчислювати орендну плату, якщо директор пішов у відпустку у вересні?

Згідно зі ст. 759 Цивільного кодексу України №435-IV від 16.01.2003 (далі – ЦКУ) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Згідно зі ст. 252 ЦКУ  строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. І хоча фактичні умови договору оренди, такі, як розмір орендної плати та строк оренди, визначаються сторонами договору, ЦКУ не містить умови щодо впливу фактичного використання орендарем після отримання предмету оренди на розмір орендної плати.

Отже, у робочих днях або пропорційно до фактичного використання орендованого автомобіля строк оренди не визначається. Орендна плата сплачується за календарні дні користування орендованим майном, без виключення святкових та неробочих днів. 


Далі, згідно ст. 765 ЦКУ наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму. Зазвичай ця операція оформлюється відповідним актом. Зворотна операція передбачена ст. 785 ЦКУ, згідно якої у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Цю операцію також варто оформити відповідним актом. Таким чином, у випадку, який розглядається, строк оренди починає свій перебіг від дати підписання між орендодавцем та орендарем акту передання автомобіля в оренду і закінчує датою підписання акта про повернення автомобіля орендарем наймодавцю (орендодавцю). 

Якщо сторони договору підписали акт передання автомобіля у найм 15.08.2013 р., а розмір місячної орендної плати складає 600 грн., то орендна плата за серпень 2013 року розраховується пропорційно календарним дням використання автомобіля у серпні: 600 грн/31 * 17 = 329,03 грн.

Якщо підприємство-орендар не використовує автомобіль у вересні 2013 р. з причини відпустки директора (для діяльності якого і орендується автомобіль), можна повернути автомобіль орендодавцеві перед початком відпустки директора, а потім знову передати його орендарю, коли відпустка  директора завершиться і він знову почне використовувати автомобіль в роботі. Але таку можливість слід передбачити умовами договору оренди.

 Звісно, обидві операції слід оформити відповідними актами приймання-передачі. Орендна плата за вересень 2013 р. буде розраховуватись аналогічно орендній плати за серпень 2013 р. – пропорційно календарним дням фактичного використання автомобіля в господарській  діяльності підприємства. 

Якщо такого передання автомобіля здійснено не буде, то у вересні 2013 р. слід нарахувати орендну плату у повному розмірі, встановленому договором. 

За умови, якщо автомобіль протягом звітного періоду використовувався в господарській діяльності орендаря, про що свідчать подорожні листи, орендну плату за використання автомобіля можна включати до складу витрат у податковому обліку. За умовами запитання автомобіль використовується для адміністративних потреб, отже, витрати на його оренду будуть включені до складу адміністративних витрат згідно п. 138.10.2 ПКУ, за умови правильного оформлення договору оренди (зокрема, з дотриманням вимоги ст. 799 ЦКУ про його нотаріальне посвідчення) та подорожніх листів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442