• Посилання скопійовано

Орендна плата розраховується пропорційно до кількості календарних днів

Договір оренди автомобіля нотаріально завірений з 15.08.2013 р. Орендна плата за місяць - 600 грн. Як розрахувати орендну плату за перший календарний місяць оренди? Цей автомобіль використовує тільки директор. Як обчислювати орендну плату, якщо директор пішов у відпустку у вересні?

Згідно зі ст. 759 Цивільного кодексу України №435-IV від 16.01.2003 (далі – ЦКУ) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Згідно зі ст. 252 ЦКУ  строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. І хоча фактичні умови договору оренди, такі, як розмір орендної плати та строк оренди, визначаються сторонами договору, ЦКУ не містить умови щодо впливу фактичного використання орендарем після отримання предмету оренди на розмір орендної плати.

Отже, у робочих днях або пропорційно до фактичного використання орендованого автомобіля строк оренди не визначається. Орендна плата сплачується за календарні дні користування орендованим майном, без виключення святкових та неробочих днів. 


Далі, згідно ст. 765 ЦКУ наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму. Зазвичай ця операція оформлюється відповідним актом. Зворотна операція передбачена ст. 785 ЦКУ, згідно якої у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Цю операцію також варто оформити відповідним актом. Таким чином, у випадку, який розглядається, строк оренди починає свій перебіг від дати підписання між орендодавцем та орендарем акту передання автомобіля в оренду і закінчує датою підписання акта про повернення автомобіля орендарем наймодавцю (орендодавцю). 

Якщо сторони договору підписали акт передання автомобіля у найм 15.08.2013 р., а розмір місячної орендної плати складає 600 грн., то орендна плата за серпень 2013 року розраховується пропорційно календарним дням використання автомобіля у серпні: 600 грн/31 * 17 = 329,03 грн.

Якщо підприємство-орендар не використовує автомобіль у вересні 2013 р. з причини відпустки директора (для діяльності якого і орендується автомобіль), можна повернути автомобіль орендодавцеві перед початком відпустки директора, а потім знову передати його орендарю, коли відпустка  директора завершиться і він знову почне використовувати автомобіль в роботі. Але таку можливість слід передбачити умовами договору оренди.

 Звісно, обидві операції слід оформити відповідними актами приймання-передачі. Орендна плата за вересень 2013 р. буде розраховуватись аналогічно орендній плати за серпень 2013 р. – пропорційно календарним дням фактичного використання автомобіля в господарській  діяльності підприємства. 

Якщо такого передання автомобіля здійснено не буде, то у вересні 2013 р. слід нарахувати орендну плату у повному розмірі, встановленому договором. 

За умови, якщо автомобіль протягом звітного періоду використовувався в господарській діяльності орендаря, про що свідчать подорожні листи, орендну плату за використання автомобіля можна включати до складу витрат у податковому обліку. За умовами запитання автомобіль використовується для адміністративних потреб, отже, витрати на його оренду будуть включені до складу адміністративних витрат згідно п. 138.10.2 ПКУ, за умови правильного оформлення договору оренди (зокрема, з дотриманням вимоги ст. 799 ЦКУ про його нотаріальне посвідчення) та подорожніх листів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518