• Посилання скопійовано

Чи можна врахувати авансовий внесок з податку на прибуток за кожне місце роздрібної торгівлі пальним (АЗС) в наступних періодах?

Підприємство здійснює діяльність з роздрібного продажу палива (газ). У грудні 2024 р. сплачено авансовий внесок з податку на прибуток. За результатами 2024 р. нараховано податок на прибуток у розмірі меншому, ніж авансовий внесок, який було сплачено. Авансовий внесок з податку на прибуток було сплачено через касу банку від імені ТОВ через директора. Чи можна компенсувати витрати директору? Чи можна сплачений авансовий внесок з податку на прибуток врахувати в наступних періодах? Як відобразити дані операції в обліку?

Відшкодування витрат на сплату податків

Немає прямої норми, що податкові зобов’язання мають бути погашені безпосередньо з банківського рахунку платника. Тому якщо оплата була проведена через касу банку, то таку оплату можна провести через авансовий звіт. Так як оплата була проведена в межах господарської діяльності, то такі витрати потрібно буде відшкодувати працівнику. Окремо додаємо роз’яснення ДПС щодо строків відшкодування та нашу консультацію.

 

Авансовий внесок з податку на прибуток за кожне місце роздрібної торгівлі пальним

Відповідно до пп. 141.14.3 ПКУ авансові внески з податку на прибуток підприємств:

  • є невід’ємною частиною податку на прибуток;
  • зменшують податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств, розраховані за результатами звітного (податкового) періоду, в якому сплачені такі внески, у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) період.

При цьому, якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного (податкового) року, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) рік, сума такого перевищення:

  • не переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів;
  • не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання;
  • не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів).

Тобто, якщо у підприємства виникла переплата за рахунок авансових внесків з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, то по суті сума такого перевищення є збільшенням суми податку на прибуток. І за результатами року таку суму «переплати» буде списано до бюджету. В обліку донарахування податку на прибуток: Дт 981 Кт 641.

Ми розглядали подібну ситуації у нашій консультації щодо авансових внесків з податку на прибуток у сфері обміну валют.

У декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом МФУ від 20.10.2015 №897 (у редакції наказу МФУ від 20.02.2023 №101 із змінами, внесеними наказом МФУ від 06.03.2024 р. №111) такі авансові внески за роз’ясненнями податківців відображаються у рядку 16.5 додатка ЗП до рядка 16 ЗП у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за звітний (податковий) 2024 рік.

До декларації такі платники можуть подати доповнення з наданням відповідних пояснень щодо розрахунку авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним та врахування сплачених авансових внесків у зменшення суми податку.

Після набрання чинності змін до форми декларації платники податку матимуть змогу подати уточнюючу декларацію за оновленою формою за звітний (податковий) період – 2024 рік з відображенням нарахувань авансових внесків у рядку 26 ЩАВ декларації та із відповідним заповненням розрахунку авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним відповідно до пп. 141.14.2 ПКУ у додатку ЩАВ до такої декларації (рядок 26 ЩАВ) (див. ЗІР, категорія 102.20.02).

Таким чином, якщо сума сплачених авансових внесків перевищує суму нарахованого податку на прибуток, то сума перевищення не зараховується у майбутніх періодах та відображається як збільшення податку на прибуток.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809