ПДФО та ВЗ
Відповідно до пп. 174.6 ПКУ, доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особою або самозайнятою особою, оподатковуються на загальних підставах, передбачених цим розділом для оподаткування додаткового блага.
Відповідно до пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, до оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо, у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни.
Відповідно до пп. 14.1.71 ПКУ, звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Якщо під час здійснення операції обов’язковим є проведення оцінки, вартість об’єкта оцінки є підставою для визначення звичайної ціни для цілей оподаткування.
У випадку з нерухомістю має бути така оцінка (див. пп. 172.3 ПКУ).
Окрім того, згідно з останнім абзацом пп. 164.2.17 ПКУ, якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пп. 164.5 ПКУ. Для ставки ПДФО 18% коефіцієнт становить 1,21951.
Оскільки вартість безоплатно наданого буде оподатковуватися ПДФО, то вона оподатковуватиметься і ВЗ (див. пп. 1.2 пп. 16-1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ).
Причому для утримання ВЗ (5%) коефіцієнт не застосовується. Базою оподаткування буде ціна нерухомості.
З наведеного вище випливає, що у разі дарування фізичній особі-нерезиденту нерухомості потрібно зробити незалежну оцінку, яка буде звичайною ціною безоплатно наданого. Ця ціна збільшується на коефіцієнт 1,21951, і з такої збільшеної на коефіцієнт ціни утримується ПДФО за ставкою 18%.
А з цієї ціни без збільшення на коефіцієнт утримується ВЗ 5%.
Протягом трьох операційних днів з дня, що настає за днем надання нерухомості нерезиденту, податки потрібно перерахувати до бюджету (див. пп. 168.1.4 ПКУ).
У додатку 4ДФ цей дохід слід відобразити з ознакою доходу «126». Причому в додатку 4ДФ сума нарахованого і виплаченого доходу має зазначатися в розмірі оціночної ціни, збільшеної на коефіцієнт 1,21951.
Бухгалтерський облік безоплатно наданих ОЗ
Відповідно до пп. 33 НП(С)БО 7, об'єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі.
Таким чином, безоплатна передача є підставою для списання ОЗ (приміщення, земельної ділянки) з балансу.
Оформлятися безоплатна передача може актом. Наприклад, можна використати Акт приймання-передачі основних засобів, форма якого затверджена Наказом №818.
На підставі акта в бухобліку будуть такі проведення:
- Дт 131 Кт 10 – на суму нарахованого зносу;
- Дт 976 Кт 10 – на залишкову вартість;
- Дт 641, 642 – Кт 311 – перераховані до бюджету ПДФО, ВЗ;
- Дт 976 Кт 641, 642 – відображено нарахування ПДФО, ВЗ.
Чи потрібно дооцінювати безоплатно передані ОЗ?
Ні, тому що дооцінка не передбачена перед безоплатним наданням ОЗ.
Відповідно до пп. 16 НП(С)БО 7, підприємство може переоцінювати об'єкт основних засобів, якщо залишкова вартість цього об'єкта суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу. Тобто, переоцінюватися можуть об’єкти ОЗ, які планується і надалі використовувати за основним призначенням, як ОЗ. А об’єкти, які планується безоплатно передати, вже не будуть використовуватися за основним призначенням, як ОЗ. Тому підстав для їх переоцінки немає.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись