Згідно з п. 7 П(С)БО 10, РСБ формується тільки під дебіторську заборгованість, яка одночасно відповідає таким критеріям: є поточною; не є придбаною заборгованістю або заборгованістю, призначеною для продажу; є фінансовим активом, тобто погашатиметься коштами або їх еквівалентами чи інструментами власного капіталу (п. 4 П(С)БО 13).
З цього ясно, що РСБ не формується:
- під довгострокову заборгованість, яка не виникає в ході нормального операційного циклу і буде погашена після закінчення 12 місяців і більше з дати балансу – п. 4 П(С)БО 10;
- поточну заборгованість, яка не є фінансовим активом;
- придбану заборгованість або призначену для продажу;
- безнадійну заборгованість, яка має бути списана.
Також на практиці РСБ не формується під заборговансть за розрахунками з бюджетом.
У бухгалтерському обліку формування РСБ відображається у складі інших операційних витрат (п. 10 П(С)БО 10) проведенням Дт 944 Кт 38.
Якщо РСБ потрібно відкоригувати, то коригування у бік:
- збільшення відображається записом - Дт 944 Кт 38 – таким самим, як і при створенні РСБ;
- зменшення – проведенням - Дт 38 Кт 719 згідно Інструкції №291 - за дебетом рахунку 38 відбувається списання сумнівної заборгованості в кореспонденції з рахунками обліку дебіторської заборгованості або зменшення нарахованих резервів у кореспонденції з рахунком обліку доходів.
Тобто збільшення РСБ визнається як витрати, а зменшення – як доходи.
Також на практиці можливий варіант зменшення РСБ Дт 944 Кт 38 методом «сторно». Строго кажучи, він не регламентований нормами НП(С)БО, але не призводить до спотворення показника фінрезультату і не впливає на оподаткування:
- у тих платників, які не коригують фінрезультат, зменшення резерву за рахунок збільшення доходів або методом сторнування витрат ніяк не вплине на суму оподатковуваного прибутку.
- у тих платників, які коригують фінрезультат, оподатковуваний прибуток теж не зміниться, тому що вони застосовують коригування, передбачене п. 139.2 ПКУ.
Докладно ми розмірковували про це у публікації «Зменшення резерву сумнівних боргів» в ДК №48 від 28.11.2016, приклад 2.
На нашу думку, жоден з варіантів не має приорітету, але перший прямо передбачений Інструкцією №291. Втім, застосування другого варіанту не призводить до зміни фінрезультату як в бухобліку, так і з метою оподакування, тому підстав для застосування штрафів немає.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити