• Посилання скопійовано

Як відобразити в бухобліку зменшення резерву сумнівних боргів?

ТОВ створило РСБ (резерв сумнівних боргів) на заборгованість нерезидента у валюті. Протягом року 2024 р. ця грошова валютна заборгованіть перераховувалася на кожну останню дату місяця (так передбачено обліковою політикою) за курсом НБУ. Результат перерахунку РСБ у 2024 році: Дт 362 Кт 714 на суму 2400000 грн; Дт 945 Кт 362 на суму 74000 грн. При цьому донарахування (зменшення) резерву за рахунок коливання гривневого еквівалента валютної заборгованості показували методом «сторно», за рік 2024 вийшло Дт 944 Кт 38 на суму 2326000 грн. Чи можна використовувати метод «сторно», якщо так, то на підставі якого документа? Які проведення краще зробити?

Згідно з п. 7 П(С)БО 10, РСБ формується тільки під дебіторську заборгованість, яка одночасно відповідає таким критеріям: є поточною; не є придбаною заборгованістю або заборгованістю, призначеною для продажу; є фінансовим активом, тобто погашатиметься коштами або їх еквівалентами чи інструментами власного капіталу (п. 4 П(С)БО 13).

З цього ясно, що РСБ не формується:

  • під довгострокову заборгованість, яка не виникає в ході нормального операційного циклу і буде погашена після закінчення 12 місяців і більше з дати балансу – п. 4 П(С)БО 10;
  • поточну заборгованість, яка не є фінансовим активом;
  • придбану заборгованість або призначену для продажу;
  • безнадійну заборгованість, яка має бути списана.

Також на практиці РСБ не формується під заборговансть за розрахунками з бюджетом.

У бухгалтерському обліку формування РСБ відображається у складі інших операційних витрат (п. 10 П(С)БО 10) проведенням Дт 944  Кт 38.

Якщо РСБ потрібно відкоригувати, то коригування у бік:

  • збільшення  відображається записом - Дт 944 Кт 38 – таким самим, як і при створенні РСБ;
  • зменшення – проведенням - Дт 38 Кт 719 згідно Інструкції №291 - за дебетом рахунку 38 відбувається списання сумнівної заборгованості в кореспонденції з рахунками обліку дебіторської заборгованості або зменшення нарахованих резервів у кореспонденції з рахунком обліку доходів.

Тобто збільшення РСБ визнається як витрати, а зменшення – як доходи.

Також на практиці можливий варіант зменшення РСБ Дт 944 Кт 38 методом «сторно». Строго кажучи, він не регламентований нормами НП(С)БО, але не призводить до спотворення показника фінрезультату і не впливає на оподаткування:

  • у тих платників, які не коригують фінрезультат, зменшення резерву за рахунок збільшення доходів або методом сторнування витрат ніяк не вплине на суму оподатковуваного прибутку.
  • у тих платників, які коригують фінрезультат, оподатковуваний прибуток теж не зміниться, тому що вони застосовують коригування, передбачене п. 139.2 ПКУ.

Докладно ми розмірковували про це у публікації «Зменшення резерву сумнівних боргів» в ДК №48 від 28.11.2016, приклад 2.

На нашу думку, жоден з варіантів не має приорітету, але перший прямо передбачений Інструкцією №291. Втім, застосування другого варіанту не призводить до зміни фінрезультату як в бухобліку, так і з метою оподакування, тому підстав для застосування штрафів немає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809