• Посилання скопійовано

Облік і оподаткування прощення боргу за векселем

ТОВ А, платник податку на прибуток без застосування різниць, видало вексель товариству В, яке згодом перепродало його фізособі. Фізособа має намір простити борг за векселем ТОВ А. Які податкові наслідки виникнуть у ТОВ А та фізособи при прощенні боргу за векселем? Чи будуть наслідки з ПДВ?

У фізособи не буде податкових наслідків, тому що вона не отримує дохід від такої операції.

У юрособи видача векселя в рахунок оплати за отримані товари, послуги відображається проведенням:

  • Дт 631 Кт 621 (якщо вексель короткостроковий) чи 511 (якщо вексель довгостроковий).

Якщо на чергову дату балансу до погашення довгострокового векселя залишається менше року, він переводиться до складу поточної заборгованості:

  • Дт 511 Кт 61.

Прощення боргу у юрособи-боржника відображається проведенням:

  • Дт 61, 621 Кт 719.

Дохід від прощеної заборгованості збільшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

 

Чи є підстави якимось чином коригувати податковий кредит за придбаними товарами, в оплату яких був виданий вексель, заборгованість за яким простили?

На наш погляд, немає підстав.

Коригування податкового кредиту здійснюється лише у випадках, коли відбувається зміна вартості поставлених товарів або послуг (зменшення вартості, повернення товарів тощо) (див. ст. 192 ПКУ). У даному випадку ані вартість, ані кількість отриманих товарів, послуг не змінюється, тому відсутні підстави коригування податкового кредиту.

Окрім того, відсутні і підстави для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, тому що придбані товари не використовувалися в неоподатковуваних операціях, які зазначені в цьому пункті, в тому числі не використовувалися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

За придбані товари, послуг оплата проведена векселем. А от вже заборгованість за векселем прощена. Причому операція прощення заборгованості за векселем не є операцією постачання, тому підстав для нарахування ПДВ, на наш погляд, немає.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025253
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.20251 008