• Посилання скопійовано

Коли у ТОВ виникає дохід, якщо фіндопомогу не повернули вчасно?

ТОВ 1 (загальна система, платник ПДВ) отримало в кінці грудня 2023 р. поворотну фінансову допомогу від ТОВ 2 в сумі 6 млн грн. Строк повернення – грудень 2024 р. ТОВ 1 не має можливості повернути фінансову допомогу у визначений термін. Коли ТОВ 1 має визнати дохід?

Дохід  визнається  під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства),  за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (див. пп. 5 НП(С)БО 15).

Термін повернення фіндопомоги сплив, проте це не передбачає припинення зобов’язання за договором поворотної фінансової допомоги і, відповідно, його зменшення та визнання доходу. Порядок припинення зобов’язання, зокрема, зарахування зустрічних вимог, зміна кредитора, прощення боргу та інше регулюється гл. 50 ЦКУ. Оскільки ні ТОВ 1, ні ТОВ 2 ніяких дій щодо врегулювання термінів погашення, способу виконання не здійснювало, то заборгованість є простроченою, але не безнадійною. Про це більш детально у нашій консультації тут і тут

Щоб визнати заборгованість безнадійною та списати її відповідно до ПКУ, вона має відповідати одній з ознак, наведених у пп. 14.1.11 ПКУ (див. «ДК» №49 від 02.12.2024 р.).

Ознаки безнадійної заборгованості відповідно до пп. 14.1.11 ПКУ:

а) заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності;

б) прострочена заборгованість померлої фізособи, за відсутності у неї спадкового майна, на яке може бути звернено стягнення;

в) прострочена заборгованість осіб, які у судовому порядку визнані безвісти відсутніми, оголошені померлими;

г) прострочена понад 180 днів заборгованість особи, розмір сукупних вимог кредитора за якою не перевищує мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство, а для фізосіб — заборгованість, що не перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (цей підпункт застосовується тільки для визнання безнадійною заборгованості фізосіб та фізосіб-підприємців);

д) актив у вигляді корпоративних прав або неборгових цінних паперів, емітента яких визнано банкрутом або припинено як юрособу у зв’язку з його ліквідацією;

е) сума залишкового призового фонду лотереї станом на 31 грудня кожного року;

є) прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови що дії щодо примусового стягнення майна боржника не спричинилися до повного погашення заборгованості;

ж) заборгованість, стягнення якої унеможливилося у зв’язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством;

з) заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юрособи у зв’язку з їх ліквідацією;

и) заборгованість фізособи, яка залишилася непогашеною перед іпотекодержателем;

і) заборгованість особи за договором про споживчий кредит або іншим договором, анульована згідно з пунктами 12 і 16 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування».

Відповідно до наведеної умови, оскільки заборгованість немає ознак безнадійної станом на грудень 2024 р., то і визнавати дохід немає підстав.   

Якщо ТОВ 2 вирішить провести прощення боргу до сплину терміну позивної давності, то дохід у ТОВ 1 буде визнано саме на дату прощення боргу. 

Звертаємо увагу, що за зобов’язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається із закінченням строку виконання (ч. 5 ст. 261 ЦКУ). Отже, беремо договір й аналізуємо, коли було порушено строки повернення коштів, і вже від них починаємо відлік, звичайно, враховуючи періоди переривання позовної давності (карантин, військовий стан тощо). Цього достатньо для визнання заборгованості безнадійною — байдуже, чи звертався кредитор до суду з метою її стягнення. На цьому наголошують і податківці в УПК «Щодо необхідності звернення до суду для визнання заборгованості безнадійною відповідно до пп. «а» пп. 14.1.11 ПКУ», затвердженій наказом Мінфіну від 03.04.2018 р. №400.

Таким чином, ТОВ 1 та ТОВ 2 потрібно вирішити подальшу долю такої заборгованості, зокрема:

  • визнавати її безповоротною та включати в дохід, закріпивши це документально;
  • продовжити термін договору, уклавши додаткову угоду;
  • виконати зобов’язання за простроченим договором.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809