Переводимо кілограми в тони
У зв’язку з введенням РЕЗ для виробників продукції, яка входить до переліку окремих видів товарів нагальним питанням є перехід на облік продукції в кілограмах, а не тонах.
У своєму останньому роз’ясненні в ЗІР (101.29), відповідаючи на питання: «Чи може бути вказана у графі 4 табличної частини податкової накладної (у т.ч. податкової накладної за операціями з експорту окремих видів товарів) умовне позначення одиниці виміру товару «кг», якщо у первинних документах (видатковій накладній, ТТН, інших документах) зазначено одиниці виміру товару «т»?», податківці зазначили:
«У податкових накладних, що складатимуться з 01.12.2024 р. як за операціями з постачання на митній території України окремих видів товарів, так і за операціями з їх вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту, одиниці виміру товарів повинні зазначатись у кілограмах, незалежно від того, які одиниці виміру використані для такого товару в первинних бухгалтерських документах».
І трохи несподівано та враховуючи роз’яснення, перший раз податківці визначили, що не важливо, яка одиниця виміру в первинних документах щодо окремих видів товару, головне, щоб в ПН були кг. Але може бути недоцільно в первинних документах вказувати одну одиницю виміру, а в ПН іншу. Тож з 01.12.2024 р. для окремих видів товарів доведеться вести облік в кілограмах.
Правила бухгалтерського обліку готової продукції встановлюють П(С)БО 9 та Методрекомендації з бухобліку запасів. За ними готова продукція належать до запасів підприємства і оприбутковуються за первісною вартістю, яка є їх виробничою собівартістю, та визначається за НП(С)БО 16.
З метою організації бухгалтерського обліку запасів розпорядчим документом, затвердженим (схваленим) власником (уповноваженим органом), визначається одиниця натурального виміру запасів для кожної одиниці бухгалтерського обліку (див. п. 1.4. Методрекомендації з бухобліку запасів).
Форму розпорядчого документа, яким визначається одиниця натурального виміру запасів, нормативно не встановлено. На практиці найчастіше такий документ складається у формі наказу керівника підприємства.
Таким чином, підприємство має право самостійно визначити одиницю виміру, у якій готова продукція оприбутковуватиметься та/або обліковуватиметься при її подальшій реалізації. А за потреби — змінити таку одиницю виміру.
Обсяг господарської операції та одиниця виміру господарської операції є обов’язковим реквізитом первинного документа ( див. ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік).
При цьому одиниця виміру має бути виражена у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках (абз. 1 п. 2.3 Положення №88). Про це більш детально див. «ДК» №46 від 15.11.2021 р.
Вимог до кількості знаків в ціні чи кількості нормативні документи не містять. На практиці ціну найчастіше визначають з двома знаками після коми, тому що гривня ділиться на 100 копійок. Якщо конкретних вимог тут немає, то давайте подивимося, що нам каже ДПС з цього приводу, як скласти ПН.
Складаємо ПН
Дивимося роз’яснення щодо округлення показників у ЗІР (101.16): «Який порядок скорочення та округлення вартісних і кількісних показників податкової накладної?».
Податківці відповідають: «вартісні показники податкової накладної повинні містити не більше двох знаків після коми (крім окремих випадків щодо показників граф 7 та 11). Необхідною кількістю знаків після коми у кількісному показнику вважається така кількість, якої достатньо для вірного розрахунку вартісного показника у графі 10 податкової накладної та рядків I-XI розділу А податкової накладної».
Тобто при складанні ПН ми маємо вийти на суму господарської операції, оперуючи показником «кількість». І в тому випадку, якщо не вийде, то можна коригувати за допомогою показника «ціна постачання», адже Порядком №1307 не визначено обмеження щодо кількості знаків, яку можуть містити після коми кількісні показники, що зазначаються у графі 6 податкової накладної, а також правила округлення як вартісних так і кількісних показників, отриманих внаслідок розрахунку – на це теж звертають увагу податківці у вищезазначеній консультації.
Чи потрібно робити РК?
Оскільки одиниці виміру товарів в ПН повинні зазначатись у кілограмах за операціями з постачання з 01.12.2024 р, то підприємству в цьому випадку можна зробити наступне:
- за умови, що не було перегляду цін та кількості, зробити виключення і первинні документи скласти відповідно до ПН в тонах;
- якщо підприємство не буде робити виключення для цієї операції, то потрібно скласти РК до цієї ПН;
- якщо був перегляд цін чи кількості, тоді теж треба скласти РК та відповідно первинні документи надати покупцю в кг.
Підсумуємо:
- Підприємство самостійно визначає одиницю виміру, у якій буде обліковуватися готова продукція, а закріпити це можна наказом керівника;
- Нормативними документами не визначено, яка саме кількість знаків має бути при визначенні показників ціни та кількості. Звичайно в обліку ми будемо орієнтуватися, щоб вартісні показники мали не більше двох знаків, тому що грошовою одиницею є гривня, яка поділена на 100 копійок;
- При заповненні графи 6 ПН «Кількість» необхідною кількістю знаків після коми вважається така кількість, якої достатньо для правильного розрахунку вартісного показника у графі 10 «Обсяги постачання». Податківці зазначили, що за необхідності показник ціни може мати більше двох знаків після коми.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити