• Посилання скопійовано

Податкові наслідки при неповерненні поворотної тари

Підприємство постачає продукцію на піддонах двох типів: зворотні піддони ГОСТ (фактично повертається 10%, на решту надається "Гарантійний лист" про неповернення) та неповоротні піддони для підприємства А. Вартість неповоротних включена в собівартість продукції. 30% піддонів придбано з ПДВ, а 70% - без ПДВ. Які податкові ризики та можливі донарахування можуть виникнути при перевірці, зокрема, щодо умовного продажу по ПДВ при неповерненні тари? Чи необхідно коригувати собівартість продукції?

Бухгалтерський облік тари

Бухгалтерський облік тари детально описано в п. 6 Методрекомендацій №2. Тут скажемо тезисно:

Якщо піддони використовуються для затарювання готової продукції безпосередньо на виробництві і вони є неповоротними, і в документах на передачу покупцеві окремо не виділяються, то вартість таких піддонів включається до виробничої собівартості продукції.

Якщо піддони неповоротні, але вони окремо зазначаються в документах і за них здійснюється окрема оплата, то собівартість піддонів до собівартості продукції не включається. В обліку в загальному порядку відображається продаж піддонів.

Поворотна тара навіть при передачі покупцеві продовжує обліковуватися на балансі підприємства продавця.

Покупець відображає вартість такої тари на позабалансовому рахунку 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні» за вартістю тари.

Якщо покупець у забезпечення тари передає грошові кошти, в обліку продавця отримання таких коштів відображається проведенням:

  • Дт 311 Кт 685.

При поверненні тари продавець повертає покупцеві забезпечення:

  • Дт 685 Кт 311.

 

Особливості оподаткування ПДВ

Відповідно до пп. 189.2 ПКУ, вартість тари, що згідно з умовами договору (контракту) визначена як зворотна (заставна), до бази оподаткування не включається. У разі, якщо у строк більше ніж 12 календарних місяців з моменту надходження зворотної тари вона не повертається відправнику, вартість такої тари включається до бази оподаткування отримувача.

Відповідно до пп. 16 Порядку №1307 до розділу А податкової накладної вносяться дані щодо зворотної (заставної) тари. Вартість тари визначається у договорі (контракті) як зворотна (заставна) і не включається до бази оподаткування, а зазначається в графі XII як загальна сума коштів, що підлягають сплаті.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР, (101.07): «Як в обліку з ПДВ постачальником і покупцем відображається вартість тари, зазначеної в податковій накладній як зворотна, у разі її неповернення відправнику?».

ДПС зазначає:

  • У разі, якщо з будь-яких причин у строк більше ніж 12 календарних місяців з моменту надходження зворотної тари вона не повертається відправнику, то отримувач тари у звітному періоді, в якому закінчується дванадцятий календарний місяць з моменту надходження такої зворотної тари, повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з вартості зворотної тари; скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, яку залишає в себе;
  • У постачальника податкові зобов’язання з ПДВ у випадку неповернення зворотної тари не виникають.

Аналогічний висновок читаємо і в ІПК ДПСУ від 09.10.2024 р. №4763/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК.

Таким чином, навіть якщо неповернена поворотна тара придбавалася з ПДВ, у постачальника відсутні підстави для нарахування компенсуючого ПДВ за п. 198.5 ПКУ.

 

В даній ситуації постачальник згоден з неповерненням і надає покупцеві гарантійний лист на неповернення. Чи змінює це якимось чином порядок оподаткування неповерненої поворотної тари?

У пп. 189.2 ПКУ немає якихось умов щодо причин, за яких при неповерненні поворотної тари потрібно застосовувати норми цього пункту. Тому навіть, якщо постачальник надав гарантійний лист на неповернення, на наш погляд, при неповерненні поворотної тари слід застосовувати норму пп. 189.2 ПКУ. Тобто, на вартість неповерненої тари ПДВ нараховує покупець, в перший день після закінчення 12 місяців з дати передачі тари.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Чи необхідно коригувати собівартість продукції при неповерненні тари?

На наш погляд, не потрібно. Тому що на момент відвантаження продукції очікувалося повернення тари. А тому неповернення тари не є помилкою, яка впливає на облік собівартості.

Якщо тара неповернута, вона списується, на наш погляд, на субрахунок 949. У разі отримання забезпечення воно списується до складу доходів:

  • Дт 685 Кт 719.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202511
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025678
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025121
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202538
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025107